Pierwsza rocznica śmierci bpa Teofila Wilskiego
Dziękujmy za życie śp. ks. bpa Teofila Wilskiego, wspominajmy Go i polecajmy Bożemu Miłosierdziu. Był On człowiekiem wielkiej modlitwy, oddania (...). Był Bożym człowiekiem – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas mszy św. w piątą niedzielę Wielkiego Postu, która była sprawowana w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja.
We wstępie do Eucharystii biskup kaliski Damian Bryl zachęcał zebranych do modlitwy za śp. ks. bp. Teofila Wilskiego w pierwszą rocznicę jego śmierci:
W homilii biskup Damian zauważył, że Pan Bóg troszczy się o życie człowieka, ale nie przekreśla też cierpienia:
Kaznodzieja w odniesieniu do czytań mszalnych akcentował, że Bóg ma moc przeprowadzić człowieka przez trudne doświadczenia:
Logika Pana Boga jest zupełnie inna. Pan Bóg ma swój czas – mówił dalej biskup kaliski odnosząc się do śmierci Łazarza:
Kaznodzieja pytał zebranych o wiarę w zmartwychwstanie i podkreślał, że to pytanie jest bardzo ważne:
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem mszę św. koncelebrowali ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, ks. Leszek Wojtasik, dyrektor Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp., ks. Paweł Rybak, prefekt roku propedeutycznego w Kaliszu oraz kapłani seniorzy diecezji kaliskiej.
O godz. 15.00 przy grobie śp. bpa Teofila na cmentarzu miejskim została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Ks. prał. Adam Modliński, proboszcz kaliskiej katedry pw. św. Mikołaja wspominał o miejscu pochówku śp. bpa Teofila Wilskiego:
Proboszcz kaliskiej katedry opowiedział o dzisiejszej modlitwie przy grobie zmarłego biskupa Teofila Wilskiego:
Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 roku w Skubarczewie (archidiecezja gnieźnieńska). Odbył formację do kapłaństwa w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie został wyświęcony na kapłana 11 czerwca 1960 roku przez bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Po dwóch latach pracy duszpasterskiej skierowany został na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopnia doktora teologii. Jednym z głównych nurtów jego pracy naukowej była trynitologia. Przez dwa lata był pracownikiem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W okresie 1968-1995 wykładał teologię dogmatyczną oraz teologię życia wewnętrznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. W latach 1982-1988 był ojcem duchownym w tym seminarium, a w okresie 1989-1995 pełnił funkcję jego rektora.
W dniu 8 kwietnia 1995 r. papież Jan Paweł II mianował ks. dra Teofila Wilskiego biskupem tytularnym Castello di Mauritania i pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia biskupie przyjął w dniu 8 maja 1995 r. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
Głównym konsekratorem był arcybiskup Jerzy Stroba, metropolita poznański. Od 15 maja 1995 r. był wikariuszem generalnym diecezji kaliskiej. W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję współprzewodniczącego Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Dnia 31 października 2011 r. przeszedł na emeryturę i zamieszał w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim. Zmarł po długiej chorobie 26 marca 2022 r.
Tekst, zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz