Pierwsza Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu
„Nie mówcie nam o Bogu kiedy nie pytamy, ale żyjcie tak, abyśmy pytać zaczęli” (św. Jan Maria Vianney). Słowa Świętego Proboszcza z Ars to nic innego, jak wołanie wiernych do swoich kapłanów. To także motto formacyjno – modlitewne Apostolatu Margaretka diecezji kaliskiej w bieżącym roku formacyjnym.
Margaretkom kaliskim patronuje w tym roku Święty Józef. Członkowie Apostolatu modlą się przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi o łaskę cnót dla kapłanów całego świata. Tak też się stało z woli Boga, że członkowie Apostolatu Margaretka z różnych stron Polski zostali zaproszeni przez Krajowego Duszpasterza ks. dr. Bogusława Nagela do wzięcia udziału w Pierwszej Pielgrzymce Apostolatu Margaretka do Świętego Józefa. Pielgrzymki Apostolatu mają miejsce każdego roku w Niepokalanowie u św. Maksymiliana Marii Kolbego u stóp Niepokalanej, w Kalwarii Zebrzydowskiej u Matki Bożej Kalwaryjskiej i w Łagiewnikach w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ze św. Faustyną i św. Janem Pawłem II.
W tym roku w pierwszą sobotę marca po raz pierwszy „wejdzie” w program spotkań krajowych pielgrzymka do kaliskiego św. Józefa.
Ten Święty nazwany jest milczącym, gdyż nie znajdziemy żadnego słowa na kartach Pisma Świętego, które wypowiedział. Milczy, ale tak wiele czyni, o czym świadczą niezliczone świadectwa. To właśnie jemu Margaretki z różnych stron Polski w tym dniu, razem z krajowym duszpasterzem ks. Bogusławem, duszpasterzem kaliskich Margaretek ks. Łukaszem i innymi kapłanami pod przewodnictwem Biskupa kaliskiego będziemy zanosić modlitwy za Kościół i jego pasterzy. Jakże mocno w życiu milczącego św. Józefa znajdują spełnienie pragnienia wiernych wobec kapłanów, zawarte w słowach św. Proboszcza z Ars, aby nie mówić o Bogu, kiedy ludzie nie pytają, ale żyć tak, aby pytać zaczęli. Każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła Chrystusowego, a szczególnie osoby modlące się za kapłanów, dostrzegają, że dziś dominuje wielomówstwo także w Kościele. Mówi się bardzo dużo, wiele się dyskutuje, ocenia, osądza, nie wspominając o tym, ile się pisze używając do tego różnych form przekazu. Św. Józef nie pisał, tam gdzie mógł dużo mówić, oceniać, rzucić na osąd innym, a w rezultacie skazać na śmierć, milczał. I to właśnie w tej wewnętrznej ciszy słyszał Boga, Jego słuchał, podejmował dobre decyzje i swoim życiem świadczył o Bogu, a Bóg mu błogosławił. Jest on dla nas przykładem, jak postępować w sytuacjach, kiedy stoimy w tłumie biczującym kapłanów, kiedy musimy opowiedzieć się za prawdą albo budzi się w nas wątpliwość, kiedy zawiodła nas postawa niejednego biskupa czy kapłana.
Św. Józef swoim milczeniem woła, aby słuchać, co Bóg nam w tej sytuacji mówi. W innym miejscu w Biblii czytamy, jak Święty Józef z Maryją szukają Jezusa. I znów nie zapisano żadnego słowa, żadnych wyrzutów wobec Maryi ani Jezusa, bo przecież to jej tak naprawdę rodzony syn. Zapisano natomiast, że aż trzy dni Go szukali. Dziś coraz więcej pogubionych ludzi, zagubionych dzieci i młodzieży. Trzeba zadać nam pytanie, ile poświęca się czasu na szukanie tych ludzi, a ile na pisanie artykułów, konferencji i ciągłych statystyk. Ile wygłoszonych kazań w prawie pustych świątyniach albo przemyśleń dla zaproszonych gości w diecezjalnych salach konferencyjnych. Czy taki był zamysł Jezusa, kiedy ustanowił Apostołów? A któż to inny niż Ten sam zagubiony Jezus posyła swoich kapłanów i mówi jakże proste słowa: „od dziś ludzi będziesz łowił” (Łk 5, 10). Co można interpretować – będziesz szukał ludzi. W innym miejscu zapisano na kartach Biblii: „nie utraciłem żadnego z tych, których mi dałeś” (J 18, 9) albo „jeden drugiego brzemiona noście” (Ga 6, 2). Życie jakże inne pokazuje obrazy.
Wołajmy wspólnie do Boga, aby obdarzył kapłanów cnotami, które dał Świętemu Józefowi. Niech opiekuje się nimi i broni przed dzisiejszymi Herodami. Niech będzie dla nich przykładem, aby ich życie pobudzało ludzi do pytań o Boga, a nie skłaniało do zaparcia się Kościoła Chrystusowego, albo nawet Jego samego.
Jadwiga Adamczyk
Słowa pani Jadwigi oddają istotę modlitwy margaretkowej. Troska o drugiego człowieka to kwintesencja tego, czym są Margaretki. Dlatego pragniemy zaprosić wszystkich, którym leży na sercu dobro Kościoła, kapłanów i wiernych 5 marca do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Szczegółowy program na na plakacie oraz poniżej.
Ks. Łukasz Pondel, Opiekun Apostolatu Margaretka Diecezji Kaliskiej
Program:
930 – przywitanie
1000 – Różaniec z nabożeństwem pierwszej soboty
1100 – konferencja pt. „Bohaterstwo polskich kapłanów” – ks. Bogusław Nagel
1200 – Msza Święta – ks. Bp Damian Bryl
1400 – nabożeństwo do św. Józefa
1500 – Koronka do Bożego Miłosierdzia