Pierwsza godzina nadawania w Radiu Rodzina - zapraszamy
Nikt w dzisiejszych czasach nie ma już chyba wątpliwości co do ogromnej siły środków społecznego przekazu. Wielu ludzi wręcz kształtuje swoje wyobrażenie świata opierając się na przekazie medialnym.
W przypadku Diecezji Kaliskiej starania o przydzielenie samodzielnej koncesji radiowej sięgają samych początków jej istnienia czyli roku 1992. Najpierw dotyczyły uregulowań w zakresie częstotliwości radiowej przyznanej dla Kalisza, ale należącego jeszcze do Diecezji Włocławskiej. Po wielu zabiegach i spełnieniu wymaganych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji formalności ostatecznie 15 lipca 1994 roku Diecezja Kaliska otrzymała koncesję na nadawanie programu radiowego drogą naziemną na częstotliwości 103,1 MHz. Przydzielone pasmo w pierwszym etapie realizacji koncesji zostało zagospodarowane przez Radio Maryja.
Wreszcie, po starannych przygotowaniach polegających na wybudowaniu oraz wyposażeniu studia radiowego, po zespoleniu i przeszkoleniu grupy prezenterów i realizatorów, a także po zabezpieczeniu minimum programowego, w 1998 roku zaczęło funkcjonować, tworząc odrębny program, Radio Katolickie Diecezji Kaliskiej przyjmując nazwę Rodzina. Radio siedzibę znalazło w budynkach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej w Kaliszu przy ulicy Złotej 144. Sygnał radiowy był emitowany z nadajnika umieszczonego na wzgórzu parafii Chełmce, nieopodal Kalisza. Pierwszy program słuchacze wysłuchali 27 grudnia 1998 roku w uroczystość Najświętszej Rodziny.
Początkowo była to jedna godzina programu przez 7 dni w tygodniu. Podejmowano tematy, które ukazywały aktualne życie Diecezji i takie, które przybliżały bogactwo Kościoła partykularnego. Przez studio przewijało się wielu gości: duchownych i świeckich, dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
Kolejne lata przynosiły rozwój radia "Rodzina". W roku 2000 czas emisji został poszerzony do dwóch godzin dziennie. Dzisiaj nasza Rozgłośnia nadaje w dwóch blokach godzinowych: od 8.00. - 10.00. i do 15.00. - 21.00.
Od tej pory słuchacze znajdują - przy pomocy transmisji radiowych - wspólnotę modlitwy, wsłuchują się w lekturę duchową oraz zdobywają szereg wiadomości z życia Diecezji, a także z życia Kościoła w Polsce i na całym świecie.