Pielgrzymi z Wieruszowa na szlaku do Matki Bożej
Po raz 277. pątnicy z Wieruszowa wyruszyli dzisiaj z kościoła ojców paulinów na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Miłosierni jak Ojciec”.
Do Częstochowy zmierza ponad 220 osób, a przewodnikiem grupy jest o. paulin Benedykt Pluta. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 25 sierpnia.
Hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązuje do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. – W Wieruszowie mamy Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego. Jest to kościół stacyjny i w tym duchu chcemy odbywać tę pielgrzymkę – powiedział przewodnik o. Pluta.
Na trasie pielgrzymki, w Parcicach, z pątnikami spotkał się biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.
W homilii celebrans podkreślał, że szczególną formą modlitwy jest pielgrzymka religijna. – Pielgrzymka jest podjęciem trudu, by w ten sposób powiedzieć Jezusowi o swoim zawierzeniu, o swojej przyjaźni, ale też o kłopotach, by w imieniu swoim, rodziny, czasem przyjaciela wypraszać Bożą moc i siłę w dźwiganiu krzyża. Jest pokonaniem drogi do miejsca szczególnej obecności Bożej łaski, by tam otworzyć do końca swoją duszę przed Panem Bogiem za pośrednictwem Matki Boskiej Częstochowskiej – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.
Przekonywał, że pielgrzymka to nie turystyka. – Moje zwrócenie się do Pana Boga potwierdzone jest autentycznym wyrzeczeniem i ofiarą. Trud i zmęczenie stają się inną postacią mowy, którą rozumie jedynie Bóg. Mój post w czasie pielgrzymki podejmowany w pewnych intencjach i jałmużna - wszystko to niosę Panu Bogu dobrowolnie, ochotnie, z miłością – stwierdził bp Janiak.
Zaznaczył, że w pielgrzymce nie ma nic z przymusu. – Przymus, rozkaz i pielgrzymka wykluczają się wzajemnie. Alarm i wielokilometrowy marsz w pełnym oporządzeniu nie jest pielgrzymką, ale dobrowolny wynikający z przekonań religijnych wymarsz do Częstochowy, by przy pomocy tej mowy powiedzieć Panu Jezusowi o sobie i bliskich jest pielgrzymką, jest szczególnym rodzajem modlitwy – powiedział kaznodzieja.
Prosił pielgrzymów o modlitwę w intencji diecezji kaliskiej, która w przyszłym roku będzie obchodzić 25. rocznicę ustanowienia przez św. Jana Pawła II. - Powiedzcie Panu Jezusowi wszystko, cokolwiek leży Wam na sercu. Proszę Was też o modlitwę za diecezję kaliską. Pamiętajcie, że 1050 lat temu Polska przyjęła chrzest. Znajdźcie takie miejsce w czasie pielgrzymowania, żeby podziękować za rodziców, za to, że jesteście ochrzczeni, że jesteście w Kościele. Dziękujcie za tych, którzy uczyli Was wiary, modlitwy i którzy są dla Was świadkami w wierze – zaznaczył hierarcha.
Z rąk przewodnika 277. Wieruszowskiej Pieszej Pielgrzymi biskup otrzymał legitymację z nr 1 „Przyjaciel Pielgrzymki”.
Wraz z biskupem kaliskim modlili się m.in.: przewodnik pielgrzymki o. Benedykt Pluta, dziekan dekanatu wieruszowskiego i proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa w Wieruszowie ks. prał. Henryk Orszulak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Parcicach ks. Jacek Grabowski.
Osoby, które nie mogły udać się w drogę tworzą grupę pielgrzymów duchowych. – Wszystkich, którzy nie mogą z nami pielgrzymować pieszo, zapraszamy do duchowego pielgrzymowania. W tym roku mamy dla nich specjalne identyfikatory z codzienną modlitwą. Zapewniamy ich również o naszej modlitwie. Zapraszamy też do przyjazdu na trasę pielgrzymki. Wzorem lat ubiegłych organizowana jest pielgrzymka autokarowa 25 sierpnia na powitanie naszej pielgrzymki. Jest to dla nas wszystkich ogromna radość – mówi o. Benedykt Pluta.
Pielgrzymi z Wieruszowa będą uczestniczyć w sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Królowej Polski sprawowanej w środę, 26 sierpnia, o godz. 11.00 na szczycie Jasnej Góry. Wieczorem o godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. dla uczestników 277. Pieszej Pielgrzymki Wieruszowskiej.
Pątnicy wyruszą w drogę powrotną 27 sierpnia po Mszy św. o godz. 11.00. Do Wieruszowa dotrą 29 sierpnia, gdzie o godz. 18.00 w kościele ojców paulinów zostanie odprawiona Msza św. kończąca pielgrzymkę.
Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI