TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2024, 18:25
Dziś 3°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Październikowa modlitwa w intencji życia w Bazylice

W sercu Papieża rodzina zajmowała szczególne, wyjątkowe miejsce. Świadczy o tym choćby to, że przez pięć lat swego pontyfikatu od listopada 1979 do listopada 1984 roku podczas audiencji środowych wygłosił 130 katechez poświęconych ludzkiej miłości – mówił abp Mieczysław Mokrzycki, który 1 października przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat październikowego spotkania brzmiał: „Święty Jan Paweł II wciąż inspiruje nas byśmy prosząc o wstawiennictwo św. Józefa Kaliskiego modlili się za rodziny”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak.

Konferencję nt. „Święty Jan Paweł II patron rodziny” wygłosił ks. prał. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego, wcześniej w latach 1996-2007 sekretarz papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, odolanowskiego, trzcinickiego i pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans zachęcał wiernych do modlitwy u św. Józefa za rodziny. -

Stajemy dziś w kolejny pierwszy czwartek miesiąca w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji rodzin. Jest to również modlitwa w intencji Synodu poświęconego rodzinie, którego druga część rozpocznie się za kilka dni. Chcemy więc w tej modlitwie prosić Boga o szczególną opiekę Świętej Rodziny, której Opiekunem uczynił Pan Bóg św. Józefa. Jej towarzyszenie jest nam potrzebne do tego, żebyśmy umieli rozpoznać dzięki Słowu Bożemu i temu, co Stwórca zaszczepił w nas, jaka jest Jego wola. Jest potrzebne do tego, abyśmy mogli odczytać nasze zadanie w czasie, kiedy rodzina przeżywa wyjątkowe z punktu widzenia historii świata i historii zbawienia zagrożenie dla tego, co jest dobrem dla nas – mówił abp Mokrzycki.

Wskazywał, że sercu Papieża rodzina zajmowała szczególne miejsce. - Świadczy o tym choćby to, że przez pięć lat swego pontyfikatu od listopada 1979 do listopada 1984 roku podczas audiencji środowych wygłosił 130 katechez poświęconych ludzkiej miłości. Zostały one później wydane w zbiorowym tomie zatytułowanym „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” – zaznaczył kaznodzieja, który cytował fragmenty przemówień Papieża na temat rodziny. - To wszystko jednak może być realizowane nie w próżni, ale w określonych warunkach. Dlatego prawda o rodzinie pociąga za sobą konieczność uwzględnienia konkretnych postulatów o wymiarze społecznym, istotnym dla życia państwa. Ono musi rodzinie gwarantować wolność, a nie ją naruszać. Ono ma rodzinę promować, a nie ośmieszać albo bagatelizować – powiedział metropolita lwowski.

Stwierdził, że we współczesnych czasach rodzina spotyka się z nowymi wyzwaniami. - Stawiają je nowe ideologie, które chcą, abyśmy żyli nie według przyrodzonego prawa Stwórcy, ale według ich pomysłów na kształtowanie człowieka, dzięki którym stanie się on posłuszny nowej władzy – nie władzy Boga, ale „mądrzejszych” od Niego inżynierów świata – podkreślał osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Ubolewał, że rodzicom państwo dyktuje jak mają wychowywać swoje dzieci. - Tak trzeba rozumieć próby ograniczania władzy rodzicielskiej nie tylko na płaszczyźnie ekonomii. Dziś chce się decydować o formie kształcenia takiej, która wyklucza wychowanie religijne. Rodzicom nie wolno sprzeciwić się temu, co uznają za zagrożenie dla wychowania swoich dzieci, bo jakiś „autorytet” o tym zdecydował. Mają oni wychowywać dzieci według przepisów innych ludzi, uznanych za postępowe, a nie według własnego rozeznania rozumu i serca. Jeśli państwo wyznacza rolę rodzicom w kształtowaniu dziecka albo ją ogranicza, to takie państwo jest totalitarne. To nie rodzina ma służyć państwu, ale państwo ma służyć rodzinie. Ona zaś ma wychowywać dzieci w duchu miłości tak, aby rozszerzały ją one na całą społeczność, w której żyją – zaznaczył hierarcha.

Dodał, że w dzisiejszych czasach próbuje się ośmieszać moralność chrześcijańską. - Ośmieszana i nadszarpywana jest dziś wierność małżeńska, która stanowi schronienie przed zagrożeniami z zewnątrz. Wytykane i ośmieszone jest dziewictwo, które jest znakiem naśladowania Chrystusa. Moralność chrześcijańska przedstawiana jest jako przestarzała – mówił abp Mokrzycki, który przywołał mocne słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Kielcach w 1991 r. na temat narażania polskich rodzin na zniszczenie. - To są słowa proroka niosącego i wyjaśniającego nam Słowo Boże. Trzymajmy się nich. Ale pamiętajmy również, o przestrodze Pana Jezusa, aby nie dać się zwieść „nowym prorokom”, którzy mówią: „Oto tu” albo „oto tam”. Bo jeden jest Chrystus – wczoraj i dziś, ten sam także na wieki – stwierdził metropolita lwowski.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Odmówiona została także modlitwa w intencji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat rodziny.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak dziękując abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu wskazywał na jego posługę u boku Jana Pawła II. – Miałem to szczęście, że z bliskości patrzyłem ilekroć spotykaliśmy się w Rzymie jak ks. prał. Mieczysław w bliskości Jana Pawła II usługiwał. Zawsze byłeś przykładem pokory, skromności, ale i odwagi. Bardzo dziękuję za dzielenie się tym, co posiadasz – powiedział biskup kaliski.

Z kolei o. Tadeusz Rydzyk zachęcał wszystkich do modlitwy za ojczyznę.

Podczas spotkania biskup kaliski uhonorował ks. Edwarda Ogrodowicza, który przez wiele lat pracował wśród Polonii w Niemczech nadając mu tytuł kanonika honorowego Kapituły Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Mszę św. uświetnił Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia - HOMILIA: Abp Mieczysław Mokrzycki - 1 października 2015


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła