Październikowa modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego
Wielki sojusz prawych sumień to wielkie zadanie, jakie stoi przed nami wszystkimi. Musimy zrobić wszystko, aby polski naród był chroniony prawami zabraniającymi aborcji – mówił abp Marek Jędraszewski, który 4 października przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Tym razem spotkanie połączono z XI Pielgrzymką Społeczności Akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Temat październikowego spotkania brzmiał: „Ojczyzna silna przez rodzinę”.
W homilii abp Marek Jędraszewski podkreślał, że świadkowie Chrystusa powinni być zwiastunami Ewangelii Życia. - Za Ewangelią Życia są nieliczni, zważywszy na ogrom i potęgę propagandy na rzecz tego, co Ojciec Święty Jan Paweł II określał mianem cywilizacji śmierci. Jakże nieliczni wobec potęgi tych, którzy uważają, że postęp życia polega na tym, aby silni, zdrowi, wydajni i piękni mogli decydować, bo to ich prawo, czy poczęte dziecko może dalej istnieć – powiedział zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Wskazywał, że przejmującym symbolem tych nielicznych i sprawiedliwych jest słynna Mary Wagner działająca w Kanadzie, sama wobec potęgi państwa, które uważa się, że jest w pełni demokratyczne.
- Ci nieliczni są bezbronni wobec licznych przejawów agresji słownej i czynnej, także na naszej polskiej ziemi, bezbronni ale jednocześnie jak silni swoim przywiązaniem do prawdy i niezłomnością; ubodzy, bo dysponują ubogimi środkami. Poza słowem pozostaje im jeszcze modlitwa, ofiara i ten pojedynczy kwiatek, który Mary Wagner przynosi do każdej z kobiet, która zmierza do kliniki aborcyjnej, jakby ten kwiatek miał być ostatnią szansą, by obudzić sumienie i skłonić do tego, by stać się matką a nie zabójczynią własnego dziecka – mówił kaznodzieja.
Nawoływał, aby Polacy zjednoczyli się wokół obrony życia. - Ten problem jest możliwy do rozwiązania jeżeli dojdzie do szerokiego sojuszu ludzi wierzących z tymi, którzy może są poza Kościołem, może daleko od niego nawet, ale są ludźmi prawego sumienia i którzy doskonale wiedzą, że piąte przykazanie jest fundamentem życia każdego prawdziwie sprawiedliwego narodu i państwa. Wielki sojusz prawych sumień to wielkie zadanie, jakie stoi przed nami wszystkimi – przekonywał hierarcha.
Akcentował, że misją Kościoła jest budowanie cywilizacji życia. – Kościół ma za zadanie uzdrawiać zwłaszcza tych, którzy stali się uczestnikami w mniej lub bardziej zawiniony sposób aborcji, czy w innych krajach także eutanazji. Trzeba nieść im orędzie miłosierdzia, dawać im nadzieję, leczyć ich rany. Oto zadanie Kościoła, oto cel naszej osobistej wrażliwości, aby budować cywilizację miłości – mówił duchowny.
Zaznaczył, że człowiek nie ma prawa decydować o przyznawaniu prawa do życia. - Wszyscy mają prawo do życia i nie my jesteśmy od tego, aby decydować komu łaskawie prawo do życia przyznamy a komu nie, bo dawcą życia i jego stwórcą jest sam Pan Bóg – podkreślał abp Jędraszewski.
Dziękował też społeczności Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu za promowanie życia.
Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.
W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak dziękował studentom, absolwentom i wykładowcom Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, alumnom pierwszego roku kaliskiego seminarium oraz pielgrzymom zgromadzonym w Narodowym Sanktuarium św. Józefa za wspólną modlitwę.
Zaznaczył, że w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa do Kalisza przybywają tysiące wiernych, którzy otrzymują wiele łask i odchodzą stąd umocnieni.
O. Tadeusz Rydzyk zachęcał wiernych, a szczególnie młodych, aby nie bali się i głosili prawdę. Przypomniał, że inicjatorem wspólnej comiesięcznej modlitwy u św. Józefa w intencji rodzin i ochrony życia jest pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, który 5 października obchodzi 38. rocznicę sakry biskupiej.
Z kolei o. Zdzisław Klafka zachęcał małżeństwa i rodziny, aby ciągle powierzali się Matce Najświętszej i św. Józefowi.
Podczas uroczystości zaśpiewał Chór Akademicki WSKSiM w Toruniu pod dyrekcją Szymona Cieślara.
Wcześniej swoimi świadectwami podzielili się absolwenci toruńskiej uczelni. Trzy młode małżeństwa z dziećmi opowiadały o początkach swojej znajomości, założeniu rodziny, a przede wszystkim o tym jak św. Józef działa w ich życiu. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański