Pątnicy najstarszej pielgrzymki wrócili od Maryi do Józefa cz. 1.
Wrócicie do codziennego życia. Idźcie z radością i mocą Ducha Świętego - mówił bp Stanisław Napierała do pielgrzymów. Pierwszy biskup kaliski przewodniczył na placu przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa Mszy św. na zakończenie 382. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 28. Diecezji Kaliskiej.
Mieszkańcy Kalisza wyszli 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry pielgrzymów 382. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 28. Diecezji Kaliskiej.
Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do pątników dołączył bp Stanisław Napierała, który przeszedł z pielgrzymami do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. W drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pielgrzymów kwiatami. Do Kalisza pieszo powróciły grupy z parafii kaliskich oraz grupa z Chełmc.
Pielgrzymi pokłonili się św. Józefowi, a potem uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.
W homilii celebrans podkreślał, że Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii wskazuje na dwa podstawowe rodzaje życia chrześcijańskiego, czyli życie według Bożych przykazań i życie według rad ewangelicznych.
Dziękował pielgrzymom za ich świadectwo wiary. – To pielgrzymowanie zawdzięczacie Panu Bogu, a także Matka Boża i św. Józef, Jej oblubieniec oni oboje niejako każdego z was brali za ręce i prowadzili do Jezusa, bo to jest ich zadanie – zaznaczył kaznodzieja.
Słowa wdzięczności skierował do organizatorów pielgrzymki i osób zaangażowanych w to dzieło. - Dziękujemy kierownikom, ojcu duchownemu, wszystkim służbom, dziękujemy mediom Radiu Rodzina i dwutygodnikowi „Opiekun”, dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, grupie złotej, która uczestniczyła duchowo w pielgrzymce i wspomagała was swoją modlitwą, wszystkim za wszystko dziękujemy. Dziękujemy modlitwą, przede wszystkim tą Eucharystią – mówił biskup kaliski senior.
Zachęcał pielgrzymów, aby swoją wiarą dzielili się z innymi. - Wrócicie do codziennego życia. Idźcie z radością i mocą Ducha Świętego. Niech On was prowadzi i niech wam towarzyszą swoją opieką, swoją pomocą i orędownictwem Najświętsza Maryja i św. Józef – powiedział bp Napierała.
W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 24 grupach, w tym 8 kaliskich, 14 promienistych i 2 rowerowych, uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi prawie 2400 osób, w tym 45 kapłanów, 5 diakonów, 14 kleryków, 16 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupą była różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu licząca 185 pielgrzymów. Najmłodszym pątnikiem był 6-miesięczny Eliasz z grupy bursztynowej z Liskowa, a najstarszą 83-letnia Czesława z grupy różowo-niebieskiej z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Sakramenty narzędziami Ducha Świętego”. Kierownikami pielgrzymki byli ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Marcin Szymczak. Przez cały czas pielgrzymom towarzyszyli duchowo diecezjanie skupieni w grupie złotej.
W rozmowie z KAI bp Stanisław Napierała podkreślał, że powracającym pielgrzymom towarzyszy radość. - Są zmęczeni, utrudzeni, ale pełni radości. To jest inna radość niż ta codzienna, to jest radość z osiągnięcia czegoś ważnego. Nieraz w czasie tej drogi musieli walczyć ze sobą, z utrudzeniem, zniechęceniem, ale zwyciężyli, osiągnęli cel, a ich celem było ostatecznie spotkanie z Bogiem. Jestem przekonany, że w czasie drogi Pan Bóg dał im odczuć swoją bliskość, mówił do nich i poruszał ich serca. Ta radość w Duchu Świętym dzisiaj dominuje – stwierdził.
Zaznaczył, że pielgrzymi publicznie okazali świadectwo swojej wiary. - Pielgrzymom należy się wdzięczność. Diecezja jest wdzięczna pielgrzymom, Kościół jest wdzięczny pielgrzymom szczególnie w tym roku, kiedy w kraju jest dużo zamętu, chaosu duchowego. To jest spowodowane odrzuceniem Boga w życiu publicznym. Jak nie ma Boga, nie ma przykazań Bożych, nie ma norm moralnych, panuje chaos, zamęt. W tej sytuacji wyrzucenia Boga z przestrzeni publicznej idzie pielgrzymka, idzie przez Polskę, wioski, miasta, osiedla, idzie w ruchu samochodowym. Pielgrzymi idą i dają świadectwo. W ten sposób mówią, że jest Bóg. To jest publiczne świadectwo wiary, jakie ci ludzie złożyli Panu Bogu i Polsce w tych dniach i za to jesteśmy im bardzo wdzięczni – akcentował bp senior.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Joanna Lisiak/Radio Rodzina Kalisz