TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Czcibora, Marii, Radosława 08 Września 2024, 05:49
Dziś 19°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Ornaty papieskie na tle zabytkowych tekstyliów XVI-XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:35 18.06.2024

Muzeum Historii Przemysłu otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Wspieranie działań muzealnych” na publikację katalogu kolekcji zabytkowych tekstyliów ze swoich zbiorów pt. „Ornaty papieskie na tle zabytkowych tekstyliów XVI-XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”.

 

 

Wydanie katalogu ma na celu udostępnienie informacji i wizerunków fotograficznych cennych obiektów zgromadzonych w muzeum oraz upowszechnienie samej kolekcji, na którą składają się zabytkowe szaty i paramenty liturgiczne uszyte z tekstyliów produkowanych w Europie od pocz. XVI do XX w. oraz ornaty i stuły trzech ostatnich papieży: św. Jana Pawła II, benedykta XVI oraz Franciszka. Publikacja będzie  także promocją wystawy stałej, na której prezentowane są ornaty papieskie i wybrane paramenty zabytkowe oraz upowszechnienie wiedzy na temat historii i techniki tkactwa i hafciarstwa polskiego i europejskiego od XVI w. do końca XX w. i historii dwóch parafii diecezji kaliskiej, z której zabytkowe obiekty pochodzą.

W katalogu zaprezentowane zostaną 93 obiekty, stanowiące niewielką, ale cenną dla tożsamości i dziedzictwa regionu, kolekcję. Są to paramenty liturgiczne, używane niegdyś w dwóch kościołach diecezji kaliskiej: kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Opatówku oraz Przemienienia Pańskiego w Giżycach.

Publikacja jest efektem wieloletnich badań nad kolekcją oraz kwerend w muzeach, archiwach państwowych i kościelnych. Wydawnictwo adresowane jest do muzealników, badaczy zabytkowych tekstyliów, kolekcjonerów i konserwatorów tekstyliów, studentów, historyków sztuki, historyków - między innymi regionalistów oraz wszystkich zainteresowanych prezentowanym tematem.

Partnerami projektu są: Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie „LGD7 Kraina Nocy i Dni”, Powiat Kaliski oraz Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Calisia.pl, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła