Odpust w Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie
Uroczystość Odpustowa w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie.
16 sierpnia biskup kaliski Edward Janiak z okazji uroczystości ku czci św. Rocha poświęcił w Mikstacie zwierzęta. Obrzęd święcenia odbył się po Mszy św. wotywnej o godz. 8.00 i zgromadził nie tylko mieszkańców parafii, ale także gości z różnych stron Polski. Mszę św. w intencji gospodarzy odprawił o. Jerzy Brusiło, duszpasterz krajowy lekarzy weterynarii.
Początkowo na błogosławieństwo przyprowadzano wyłącznie inwentarz - zwierzęta, które pomagały ludziom w pracy bądź stanowiły dla nich źródło utrzymania. W latach 80-tych na święceniu zaczęły pojawiać się dzieci ze swoimi zwierzątkami hodowanymi w domu.
- Bardzo często przyjaźń, którą człowiek obdarza zwierzęta one odwzajemniają wiernością. Mówi się wierny jak pies. Zwierzę potrafi dla człowieka okazać się wiernym, pomocnym np. dla niewidomych. Jest taka legenda, która mówi, że jednemu z kardynałów spędzających czas na odludziu pies przynosił żywność – powiedział KAI bp Janiak.
Co roku, 16 sierpnia, w dzień upamiętniający śmierć św. Rocha, odbywa się w Mikstacie wielki odpust ku jego czci.
Niezmiennie od setek lat obchody odpustowe rozpoczynają się w Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Po wieczornej Mszy św. z kościoła parafialnego Świętej Trójcy wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego do kościoła św. Rocha, gdzie trwa całonocna adoracja. O północy odprawiana jest pasterka maryjna - koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z parafii.
Centralnym punktem uroczystości odpustowych jest uroczysta suma sprawowana o godz. 11:00, której przewodniczył w tym roku bp Edward Janiak. Od kilku lat w uroczystościach uczestniczą lekarze weterynarii, których patronem jest św. Roch.
Tegorocznym obchodom towarzyszyła IX Sesja Popularno-Naukowa z cyklu „Św. Roch: siła kultu, tradycji i wiary”.
Od 2007 r. św. Roch jest patronem miasta Mikstat, a w 2011 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała kościół św. Rocha pochodzący z 1768 r. ustanowił sanktuarium.
Mieszkańcy ziemi mikstackiej szczególną czcią otaczają św. Rocha. Na początku XVIII w. mieszkańcy Mikstatu uznali, że św. Roch, patron chorych i rolników, ocalił ich przed panującą wówczas zarazą. W dowód wdzięczności zbudowali przy miejscowym cmentarzu kościółek i ustanowili odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich, a z czasem również domowych. Obecny kościół drewniany został wybudowany w 1768 r. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Rocha namalowany w 1707 r. przez Borantesa. Święty przedstawiony jest jako pielgrzym, w brązowej szacie, w ogromnym kapeluszu na głowie, z lewą nogą poranioną strzałą.
Od 2006 r. proboszczem parafii Świętej Trójcy w Mikstacie jest ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który rozsławia kult św. Rocha.
Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Foto: ks. Mateusz Puchała