Odpust w Święto Przemienienia Pańskiego w Węglewicach
Wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Przemienienia Pańskiego w kościele pw. Świętej Trójcy w Węglewicach.
Uroczystość połączono ze wspomnieniem 110. rocznicy erygowania parafii.
W homilii pierwszy biskup kaliski podkreślał, że przemienienie Pana Jezusa na górze Tabor zapowiada przyszłość człowieka, czyli to, co czeka go w niebie. – Dzisiaj widzimy Pana Jezusa w świetle wiary. Kiedy zakończy się nasze życie na ziemi to skończy się wiara, a pozostanie miłość, którą będziemy cieszyć się w niebie – powiedział celebrans.
Odwołując się do słów wypowiedzianych przez Boga Ojca na górze Tabor „to jest Syn mój umiłowany, Jego słuchajcie” biskup wskazał, że te słowa skierowane są do ludzi wszystkich czasów. - Bóg Ojciec dziś mówi te słowa do nas. Słuchajcie, a więc postępujcie według Jego nauki, kształtujcie nauką Jezusa swoje życie, aby w ten sposób czynić je tu na ziemi drogą do nieba – zaznaczył kaznodzieja.
Przypomniał, że w tym roku parafia świętuje 110. rocznicę ustanowienia. Dodał, że kościół był tutaj już dużo wcześniej. – Wszystkie pokolenia dbają o tę świątynię, a w ostatnich latach przeszła ona gruntowany remont. To jest dom naszego Boga. Cieszmy się tym. Idziecie na tej ziemi, poprzez tę świątynię, ku niebu, ku przemienieniu człowieczeństwa dotkniętego różnymi dolegliwościami, chorobami i wreszcie śmiercią. Przemieni się to wszystko i staniemy się uczestnikami życia, którym żyje sam Bóg, czyli pełni życia, pełni radości, pełni szczęścia, po prostu uczestnikami nieba. Takie jest nasze powołanie. Wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami, że jesteśmy ludźmi wierzącymi – stwierdził bp Napierała.
Po Mszy św. odpustowej odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Wraz z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą modlili się: ks. kan. Ryszard Regulski, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Węglewicach, kapłani z dekanatów kępińskiego, bralińskiego, bolesławieckiego, wieruszowskiego, a także kłobuckiego w archidiecezji częstochowskiej, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni.
Na uroczystości odpustowe przybyła 166. Wieruszowska Piesza Pielgrzymka do Węglewic. Tradycja wieruszowskich pielgrzymek sięga roku 1852 kiedy to po raz pierwszy w podzięce za uzdrowienie swych rodzin podczas zarazy, mieszkańcy Wieruszowa wyruszyli do obrazu Przemienienia Pańskiego w uroczystej procesji-pielgrzymce.
Dzieje Węglewic nierozerwalnie są związane z Kościołem Katolickim. Na podstawie opisu z 1520 r. osada Węglewice należała do parafii Cieszęcin. Dokument z wizytacji w 1669 r. wymienia w Węglewicach filię z kaplicą Świętej Trójcy i trzema ołtarzami: Świętej Trójcy, św. Kazimierza i św. Anny.
W miejsce zniszczonej pierwotnej kaplicy dziedzic Jan Gwalbert Karśnicki wybudował w centrum wsi kościół, który w 1810 r. został poświęcony przez oficjała wieluńskiego ks. Hipolita Chrzanowskiego.
W 1908 r. biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki erygował parafię w Węglewicach, wydzielając ją z parafii w Cieszęcinie. Od 1993 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Ryszard Regulski.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI