Odpust Świętego Wawrzyńca w Parafii Stoleckiej
Bp Edward Janiak przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Wawrzyńca w Stolcu. Biskup kaliski odwiedził parafię, z której wywodzili się jego rodzice.
W homilii celebrans wskazywał, że św. Wawrzyniec jest wzorem wyznawania wiary. - W akcie wiary nie może nas nikt wyręczyć. Wiarę trzeba wyznać osobiście. Św. Wawrzyniec pyta nas dzisiaj czy mamy ducha ewangelicznego, czy jesteśmy zdolni wybrać ewangeliczne rozwiązanie? Ewangelia nie przeżyła się, bo zbawienie nie przeżyło się. Chrystus jest zawsze aktualny, jest żywy, jest zmartwychwstały i do wszystkich przemawia przez Ewangelię i sakramenty święte - mówił bp Janiak.
Zaznaczył, że w Kościele po Panu Bogu najważniejszy jest człowiek. - Trzeba nam czasem przebaczyć, ludzi między sobą łączyć a nie dzielić. Tylko ten kto dobro roznosi, dobrem dzieli się może spotykać się z postawą wdzięczności, dobra i miłości - stwierdził kaznodzieja.
Podkreślał, że Pan Jezus pozostał z ludźmi w Najświętszym Sakramencie. - Idąc w procesji zawierzmy losy naszej ojczyzny wypraszając Boże błogosławieństwo, a także los naszych najbliższych. Niech dzisiejsza uroczystość odpustowa będzie uroczystością rodzinną, parafialną, ale też wielką miłością dla tych, którzy nas nauczyli wiary, którzy nam przekazali szacunek dla ziemi i dla ludzi - powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Biskupowi kaliskiemu, kapłanom i wiernym za wspólną modlitwę dziękował ks. prał. Zbigniew Stefański. - Księże Biskupie Edwardzie dziękuję za wielką miłość i dobroć okazywaną wiele razy naszej parafii stoleckiej - mówił proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Stolcu.
Uroczystość zakończyła się odmówieniem litanii do św. Wawrzyńca, procesją wokół kościoła i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Sumę odpustową uświetniła Orkiestra Dęta Dziecięco-Młodzieżowa z Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu koło Parzymiech niedaleko Częstochowy pod dyrekcją Łukasza Kędziory.
W uroczystości uczestniczyła także grupa różana z Błaszek Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej na Jasną Górę. Po Mszy św. biskup kaliski spotkał się z pielgrzymami.
Parafia w Stolcu liczy 566 lat. Pierwsza wzmianka o tej parafii pojawiła się w 1449 r. Obecny kościół został zbudowany w latach 1912-1925 i konsekrowany w 1932 r. Świątynia jest murowana, neogotycka. Do wyposażenia kościoła należą: ołtarz główny późnobarokowy z 1779 r., obrazy Męczeństwa św. Wawrzyńca z XVIII w. i Matki Boskiej z XVII w. oraz barokowy krucyfiks. Od 2002 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Zbigniew Stefański.
Z parafii wywodzili się rodzice biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka - Janina i Stanisław, którzy tutaj zostali ochrzczeni i zawarli związek małżeński. Po ślubie wyemigrowali na zachód Polski – do Malczyc, gdzie urodził się bp Edward Janiak, który jako dziecko wielokrotnie przyjeżdżał do swoich dziadków, spoczywających obecnie na cmentarzu parafialnym. Biskup kaliski przybywał do parafii w Stolcu jako kleryk i młody kapłan archidiecezji wrocławskiej, a potem jako biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
Parafia w Stolcu doświadczała troski bp. Janiaka, który siedem lat temu zainicjował wykonanie witraży i 7 z nich sam ufundował. Są to witraże: NMP Niepokalanej, św. Józefa – patrona diecezji kaliskiej, św. Wawrzyńca i św. Walentego – patronów parafii w Stolcu, Pana Jezusa Miłosiernego, św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki, na którym umieszczono kaliską katedrę. Biskup ufundował także grzejniki centralnego ogrzewania. W 2008 r. kard. Henryk Gulbinowicz wspólnie z bp. Edwardem Janiakiem poświęcili posadzony przy kościele Dąb Jana Pawła II, a 15 czerwca 2014 r. wspólnie wprowadzili do świątyni relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Witraże biskup kaliski Edward Janiak poświęcił 2 grudnia 2012 r.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI