TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 09:47
Dziś 6°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Odpust Narodzenia NMP na Pólku pod Bralinem

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 13.09.2015

Musimy strzec skarbu wiary, która we współczesnym świecie jest zagrożona przez kulturę antykatolicką wdzierającą się również do naszych domów - mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci Narodzenia NMP na Pólku. Odpust połączono ze wspomnieniem 2. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pólkowskiej.

W homilii celebrans nawiązał do wydarzenia koronacji obrazu Matki Bożej na Pólku. Wskazał na przygotowania do tej uroczystości i wielką mobilizację parafian oraz ówczesnego proboszcza ks. prał. Dariusza Smolnika. - Podczas tej uroczystości, którą osobiście bardzo przeżyłem dało się wyczuć, że robimy to z pobożności, z miłości do Matki Najświętszej – powiedział bp Janiak.

Podkreślał, że wiara jest łaską, ale stale trzeba troszczyć się o nią. - My musimy strzec skarbu wiary, która we współczesnym świecie jest zagrożona przez kulturę antykatolicką wdzierającą się również do naszych domów. Trzeba strzec tego skarbu, który jest darem łaski. Nawet najpiękniejsza świątynia nic nie oznacza jak nie ma żywego Kościoła, nie ma wiernych. To, co jest najcenniejsze, to Wy jesteście, żywy Kościół – stwierdził kaznodzieja, który dodał, że wzorem posłuszeństwa wobec Boga jest Matka Najświętsza. - Ona nas uczy w pokorze, aby zaufać Panu Bogu. Ani dobrobyt, ani postęp techniczny nie da człowiekowi zbawienia. Tylko Bóg może dać człowiekowi zbawienie – przekonywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zaznaczył, że służba drugiemu człowiekowi należy integralnie do misji Kościoła. - Do Boga nie da się trafić inaczej jak przez drugiego człowieka. Ten kocha Boga, kto kocha ludzi. Nawet kiedy człowiek spotka się z wrogością, nienawiścią powinien przebaczyć, to jest chrześcijaństwo. Świat zmienia się miłością, nie wojną, nie złością. Tego uczy nas Matka Najświętsza, tej służby wobec Boga, ale też tej miłości otwartej na drugiego człowieka – wskazywał hierarcha.

Prosił wiernych o modlitwę w intencji, aby w naszej ojczyźnie były szanowane prawa Boże i prawo naturalne. - To nie jest tak, że coś można przegłosować. Kościół nigdy nie będzie za śmiercią, za zabijaniem ani dziecka pod sercem matki ani starca, który jest już niepotrzebny. A to dzisiaj dzieje się na naszych oczach. Ważny jest szacunek dla każdego życia. Człowiek chce zająć miejsce Boga, żeby decydować o tym kto ma żyć, a kto ma umrzeć. Człowiek próbuje patrzeć na rzeczywistość nie przez ducha, ale przez ekonomię – mówił bp Janiak.

Obraz Matki Bożej Pólkowskiej datowany jest na lata 1630-1640. Początkowo znajdował się w małym kościółku, w tym samym miejscu, gdzie dzisiaj jest ogromna świątynia drewniana z 1711 r. Z dokumentacji znajdującej się w archiwum parafialnym odnoszącej się do okresu pochodzenia Obrazu Pólkowskiego wynika, iż badania przeprowadzone w 1966 r. przez pracownię konserwatorską Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu potwierdzają wiek jego pochodzenia. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany został techniką olejną na płótnie naklejonym na deskę.

W połowie XVII w. do kościoła docierali pielgrzymi z Kępna i Baranowa, aby szukać u Maryi ratunku od epidemii cholery i ślubowali, że co roku będą tutaj przybywać. Na odpusty przybywały dziesiątki tysięcy ludzi. Niestety dokumentacja jest dosyć skromna, ponieważ podczas pożaru w 1862 r., większość kronik uległa zniszczeniu. W parafii zachowało się spisane przez Jana Wolko świadectwo niewidomego Ignacego Franciszka Puchały: Wiadomość, czyli Opis Kościoła i cudownego Obrazu Najświętszej Maryji Panny na Pólku pod Bralinem, Mnichowice 1888 r.  Z tego liczącego kilkadziesiąt stron opisu wiadomo, że w XIX w. na Pólko przybywały rzesze pielgrzymek na tradycyjne odpusty Matki Bożej Szkaplerznej i Narodzenia NMP m.in. z  Lublińca, Opola, Wieruszowa, Wielunia, Ostrzeszowa, Grabowa, Goszcza i innych stron Polski. W świadectwie Puchały czytamy, że podczas tych odpustów spowiadało wiernych nawet 30 kapłanów, co świadczy o wielkiej liczbie pielgrzymów. Spisane świadectwa wotywne, którymi parafia dysponuje, sięgają XVII w. i mówią o różnych łaskach otrzymywanych za wstawiennictwem Matki Bożej, nie wykluczając uzdrowień cielesnych.

Korony nałożone na obraz Matki Bożej Pólkowskiej zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka w dniu 1 maja 2013 r. podczas Diecezjalnej Pielgrzymki do Rzymu w Roku Wiary. Koronacji obrazu 7 września 2013 r. dokonali: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i biskup kaliski Edward Janiak. Mszy św. koronacyjnej z udziałem biskupów polskich przewodniczył kard. senior Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Kustoszem sanktuarium był wówczas ks. prał. Dariusz Smolnik. Obecnie proboszczem jest ks. kan. Roman Krzyżaniak.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła