Odpust ku czci św. Rocha w Wieruszowie-Podzamczu
Dbajmy proszę o proste gesty wobec ludzi. Chcę dzisiaj zostawić wam myśl o tym, żeby nie zagubić wrażliwego serca i nie zrzucić wszystkiego na instytucje niosące pomoc – mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. ku czci św. Rocha, patrona kościoła drewnianego na cmentarzu w Wieruszowie - Podzamczu. Biskup kaliski poświęcił odrestaurowane organy pochodzące z 1859 r.
Na samym początku w przebieg uroczystości wprowadził ks. kan. Karol Galewski, proboszcz parafii:
Następnie bp Bryl odmówił modlitwę i poświęcił odnowione organy:
W homilii bp Damian wskazując na św. Rocha podkreślał, że święci są po to, aby orędować, a także pokazywać jak należy żyć:
Przytaczając życiorys św. Rocha biskup podkreślił, że jego rodzice długi czas nie mieli dziecka i uprosili sobie syna modlitwą i jałmużną:
Przekonywał, że św. Roch był człowiekiem głębokiej wiary i nawet będąc prześladowanym pozostał wierny Bogu:
Wskazując na św. Rocha jako pielgrzyma zachęcał wiernych, aby w swoim życiu dbali o rozwój wiary. –„Przez czuwanie, post, modlitwę pielgrzym postępuje naprzód drogą chrześcijańskiej doskonałości” – mówił za Janem Pawłem II dodając, że św. Roch jest wzorem takiego pielgrzymowania. - Idźmy w drodze wiary tak jak drogą wiary szedł św. Roch – zachęcał bp Bryl.
Stwierdził, że dla Rocha Jezus przychodził także w drugim człowieku, szczególnie potrzebującym. - Roch, gdy widział potrzebującego potrafił swój piękny i pobożny plan zostawić, by pomóc człowiekowi. Jakie to ważne drodzy, żebyśmy nie byli obojętni na siebie. Uczmy się od św. Rocha wrażliwości na innych. Dbajmy proszę o proste gesty wobec ludzi. Chcę dzisiaj zostawić wam myśl o tym, żeby nie zagubić wrażliwego serca i nie zrzucić wszystkiego na instytucje niosące pomoc – podkreślił pasterz Kościoła kaliskiego.
W sumie odpustowej licznie uczestniczyli parafianie, a także pielgrzymi. Pieszo na uroczystości przybyli parafianie z pobliskiego Opatowa.
Podczas uroczystości bp Damian Bryl wręczył Pierścienie św. Józefa. Za zaangażowanie w życie parafii otrzymali je: Wanda Gruszka i Andrzej Mielcarek.
Kościół drewniany pw. św. Rocha jest usytuowany na cmentarzu. Jest to kościół filialny parafii pw. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie – Podzamczu.
Świątynia została wybudowana z drzewa modrzewiowego przez parafian wieruszowskich w 1746 r. staraniem ks. Pawła Tujkiewicza jako podziękowanie Bogu za odwrócenie morowego powietrza, które nawiedziło w tym właśnie czasie miasto i okolice.
W świątyni znajduje się ołtarz główny z XVII w. z rzeźbami i obrazem św. Sebastiana i św. Rozalii - patronki od morowego powietrza, na górze zaś Wniebowzięcie Matki Boskiej. Na drzwiczkach tabernakulum widnieje scena ukrzyżowania Pana Jezusa.
Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Karol Galewski.
Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz