TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 14:45
Dziś 8°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej w Zbiersku

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 09.10.2016

Różaniec to modlitwa świętych i grzeszników. Święci są zapatrzeni w różaniec, ale i grzesznicy chwytają się różańca i pokładają w nim nadzieję – mówił bp Stanisław Napierała...

...podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej w Zbiersku. Biskup poświęcił figurę Matki Bożej oraz różańce dzieciom, które w przyszłym roku przystąpią do I komunii św.

Witając biskupa, duchowieństwo i wiernych ks. kan. Bogdan Czyżniejewski przypomniał, że inicjatorem budowy nowej świątyni był bp Stanisław Napierała, któremu dziękował za tę decyzję.

W homilii bp Stanisław Napierała podkreślał, że różaniec jest wyznaniem wiary. - Wyznajemy wiarę w Boga, Jezusa Chrystusa Zbawiciela, wyznajemy wiarę w Maryję, Matkę Bożą i naszą Matkę, wyznajemy, że gdy modlimy się przez orędownictwo Maryi zostajemy wysłuchani. Różaniec rozpoczyna się znakiem krzyża, a to jest znak Jezusa Chrystusa, to jest znak naszej wiary – zaznaczył celebrans.

Wskazywał, że różaniec jest modlitwą dla każdego człowieka niezależnie od wieku. - Różaniec to piękna modlitwa. Każdy może ją odmawiać. Ona jest na miarę każdego człowieka: dziecka, młodego, dorosłego i już posuniętego w latach, takiego człowieka, który nawet nie jest zdolny różańca odmawiać, ale będzie go trzymał w ręku i poprzez to cały w tym różańcu staje się obecny, swoją wiarą i nadzieją, że w tej biedzie, jakiej znalazł się, w tej niemocy, słabości, może już w umieraniu, nie jest sam, ale jest z Maryją, która go trzyma za rękę – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do obchodzonego dzisiaj Dnia Papieskiego zaznaczył, że papież Jan Paweł II ukochał modlitwę różańcową. - Św. Jan Paweł II. On wielki Jan Paweł II, wielki humanista, wielki filozof, wielki teolog, wielki święty, wielki papież ukochał tę modlitwę. Kiedy przeżywał 25-lecie swojego pontyfikatu na Stolicy Piotrowej to światu pokazał różaniec. Napisał dokument na temat różańca „Różaniec Maryi Dziewicy”, gdzie wyznał, że to jest modlitwa, którą on ukochał od swojej młodości, modlitwa, którą on codziennie modli się. Ten właśnie Papież jakby do nas dzisiaj mówi: „weźcie różaniec, odnajdźcie różaniec w waszym życiu, to jest ratunek dla każdego, dla naszych rodzin, dla pokoju w świecie – przekonywał hierarcha.

Zachęcał wiernych do odnalezienia swoich różańców i modlitwy. – Ten różaniec trzeba odszukać, a potem zacząć się modlić. Maryja podaje nam różaniec, podaje nam swoją rękę. Podajmy jej naszą rękę, to jest ratunek, to jest droga do Boga, droga do nieba, to jest zbawienie – powiedział pierwszy biskup kaliski.

Podczas Mszy św. bp Napierała poświęcił figurę Matki Bożej ustawioną przed kościołem oraz różańce dzieciom, które przystąpią do I komunii św. Została także odmówiona dziesiątka różańca.

Wraz z biskupem modlili się: ks. kan. Bogdan Czyżniejewski, proboszcz parafii św. Urszuli w Zbiersku, ks. kan. Jacek Szymański, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, ks. kan. Eugeniusz Synowiec, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, kapłani z dekanatu stawiszyńskiego z dziekanem ks. prał. Marianem Andrzejewskim.

Historia nowego kościoła w Zbiersku rozpoczęła się 12 października 2003 r., kiedy to ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała poświęcił krzyż i plac pod budowę. 15 kwietnia 2004 r. przystąpiono do budowy kościoła, a 9 października 2005 r. odbyło się poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego z Nazaretu z udziałem bp. Stanisława Napierały. 10 października 2010 r. dokonano uroczystego przejścia z drewnianego kościoła pw. św. Urszuli do nowo wybudowanej świątyni pw. Matki Bożej Różańcowej, także pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego. Konsekracji kościoła dokonał 13 października 2013 r. biskup kaliski Edward Janiak.

Nowy kościół zastąpił stary, drewniany pochodzący z pierwszej połowy XV w., który w 1879 r. został przebudowany. Dostawiono wówczas murowane prezbiterium i zakrystię oraz drewnianą kruchtę.

Parafia obecnie liczy 2700 wiernych, a proboszczem jest ks. kan. Bogdan Czyżniejewski.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła