Odpust i 40. rocznica istnienia Parafii w Lubini Małej
Pamiętajmy o modlitwie za ojczyznę, bo to jest nasz święty obowiązek. Prosiłbym Was, byście nie zwalniali się z uczestnictwa w wyborach. Idźcie tak jak Wam sumienie dyktuje, jak widzicie kto jest bliżej Boga, że nie występuje przeciwko życiu, przeciwko prawom Bożym, przeciwko Kościołowi - mówił biskup kaliski Edward Janiak w Lubini Małej podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Andrzeja Boboli połączonej z przeżywaniem 40. rocznicy powstania parafii. Biskup poświęcił dzwon im. Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia odbyła się też wizytacja parafii i udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania.
Witając biskupa kaliskiego, ks. kan. Błażej Michalewski przypomniał dzieje utworzenia parafii. Wskazał, że pierwsze wzmianki o Lubini Małej sięgają XIV w., ale dopiero 15 października 1975 r. dekretem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego została powołana do życia parafia, która za patrona otrzymała św. Andrzeja Bobolę. Dodał, że w 2013 r. każda rodzina gościła relikwie św. Andrzeja Boboli omadlając sprawy parafii. Przypomniał, że 8 grudnia 2013 r. bp Edward Janiak konsekrował ołtarz marmurowy. W tym roku z okazji jubileuszu erygowania parafii ufundowano dzwon im. Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
W homilii biskup kaliski podkreślał, że św. Andrzej Bobola to patron szczególny, ponieważ oddał swoje życie za wiarę. Dodał, że jest patronem Polski, archidiecezji warszawskiej i diecezji łomżyńskiej.
Wskazał, że we współczesnych czasach jest najwięcej męczenników. – Dzisiaj ludzie oddają życie za Chrystusa, za to, że mają krzyżyk przy sobie, że mają teksty Pisma Świętego. Dzisiaj jest najwięcej męczenników w Kościele – powiedział celebrans.
Prosił wiernych, aby modlili się za ojczyznę. - Wypraszajmy u św. Andrzeja Boboli łaskę odwagi wiary, ale też dziękujmy za łaskę wolności. Pamiętajmy o modlitwie za ojczyznę, bo to jest nasz święty obowiązek. Dzisiaj jest demokracja, ona też jest trudna – mówił hierarcha, który zachęcał do udziału w wyborach. - Prosiłbym Was, byście nie zwalniali się z uczestnictwa w wyborach. Idźcie tak jak Wam sumienie dyktuje, jak widzicie kto jest bliżej Boga, że nie występuje przeciwko życiu, przeciwko prawom Bożym, przeciwko Kościołowi. Św. Andrzej Bobola, patron Polski, jako męczennik dał nam przykład odwagi, miłości do ojczyzny, do Boga, do Kościoła.
Zwrócił się też do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania. - Duch Święty głosem Waszego sumienia będzie Wam zawsze towarzyszył do grobowej deski. Będzie Wam podpowiadał jak należy postępować. Ten sakrament zobowiązuje, żeby dzielić się wiarą. Ważne jest, żeby dbać o wiarę, pogłębiać wiedzę o Panu Bogu, modlić się. Nie wstydźcie się Chrystusa, nie wstydźcie się przeżegnać jak przechodzicie koło kościoła. Pamiętajcie, aby codziennie zwrócić myśl do Pana Boga – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.
Wspomniał św. Jana Pawła II, który dzisiaj obchodziłby 95. urodziny. –Jesteśmy zaszczyceni jako naród, że Pan Bóg wybrał go jako jednego z nas, a dzisiaj po tamtej stronie on może pomagać nam przez wstawiennictwo u Boga. Ze czcią, miłością i szacunkiem dzisiaj go wspominamy. Niech te wzory św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II i sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego pomagają nam w codziennym życiu – powiedział bp Janiak.
Darem młodzieży bierzmowanej dla parafii był nowy mszał oraz odnowiona figura św. Józefa przed kościołem.
Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak / KAI