TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Cecylii, Jonatana, Marka 22 Listopada 2024, 16:58
Dziś 1°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

Oddech historii - żywe lekcje historii w franciszkańskiej świątyni

Adam Szymański Adam Szymański 17:18 16.11.2023

W pięknej Sali kolumnowej, zwanej także Rycerską, w klasztorze ojców franciszkanów, odbywają się niezwykłe zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Mieczysława Machowicza.

Pasją pana Machowicza jest historia – jest  regionalistą, pasjonatem, propagatorem pradawnych dziejów miasta Kalisza, budowniczym słowiańskiej łodzi św. Wojciecha, wozu rzymskiego, inicjatorem wyścigów historycznych rydwanów, jest wiceprezesem Stowarzyszenia Szlak Bursztynowy w Wieluniu, które od 2007 roku organizuje Europejskie Święta Bursztynu w Wieluniu. Bierze aktywny udział w wielu rekonstrukcjach historycznych. Dzięki niemu możemy zobaczyć „kawałek historii”, bowiem poświęcił mnóstwo czasu, pracy i energii, aby zrekonstruować przedmioty, które znamy tylko z ilustracji , filmów lub opisów historyków.

Gościnne progi kościoła pw. św. Stanisława biskupa i męczennika, już same w sobie są pomnikiem historii naszego narodu, dlatego zapewniają znakomity klimat do podróży w czasie, w jaką zaprasza młodzież pan Mieczysław. W tym otoczeniu można zobaczyć, dotknąć i poczuć oddech historii poprzez dzieła materialne wykonane zgodnie z duchem historycznego rzemiosła, którego godnym spadkobiercą jest - goszczący już na antenie Radia Rodzina - animator tych zajęć.

Pan Mieczysław pobierał nauki rymarstwa u swego ojca, zdobywał doświadczenie, poznawał arkana tego rzemiosła. Dziś może się pochwalić tym, że np. w pracowni powstały rekonstrukcje ogłowi rycerskich z różnych epok dla potrzeb muzealnych oraz wykonano liczne rekwizyty teatralne i filmowe. Wszystkie wyroby jego pracowni można podziwiać na licznych targach, wystawach, jarmarkach i festiwalach.

Wśród proponowanych, różnorodnych form edukacji są m.in. : warsztaty z kaligrafii, drukarskie, archeologiczne, malowania na wodzie,  czy też odkrywanie tajemnic zapisanych na kopii (1:1) Drzwi Gnieźnieńskich jak również zabawa w średniowieczny teatrzyk kukiełkowy.
Do dyspozycji uczestników zajęć jest replika prasy drukarskiej Gutenberga.

Zapraszamy do wysłuchania audycji ASpekty codzienności, w której rozmówcami Adam Szymańskiego są: ojciec gwardian Waldemar Ułanowich i Mieczysław Machowicz.

Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła