TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa 25 Listopada 2024, 05:57
Dziś 5°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 13:45 29.04.2021

Nowina, którą usłyszeli od Jezusa Chrystusa była w nich silniejsza od codziennych strasznych nowin obozowego życia - mówił bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy z diecezji siedleckiej, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego i 76. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau za przyczyną św. Józefa Kaliskiego.

Ze względu na wprowadzenie w Polsce stanu epidemicznego, dzisiejsza uroczystość miała zupełnie innych charakter niż dotychczas. Aby zachować obowiązujące normy, wewnątrz sanktuarium znajdowała się ograniczona liczba uczestników liturgii, natomiast pozostali wierni łączyli się duchowo przez transmisję na antenie „Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej” i w Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

Po liturgicznym pozdrowieniu słowa wprowadzenia wypowiedział bp Grzegorz Suchodolski:

W homilii bp Suchodolski wskazał na cel modlitwy, która dzisiaj jednoczy Kościół w Polsce:

Kaznodzieja przytoczył także historię ks. Romana Ryczkowskiego, który został zamordowany podczas II wojny światowej wraz ze swoimi parafianami:

Bp Suchodolski zauważył, że dzień 29 kwietnia stanowi szczególną datę w kalendarzu martyrologium duchowieństwa polskiego:

Kaznodzieja odniósł się także do Pierwszego  Listu Świętego Jana Apostoła, który został odczytany podczas Liturgii Słowa:

Po komunii św. ks. Tadeusz Kosecki z Gdyni, były więzień obozu w Stutthofie odczytał akt zawierzenia św. Józefowi ułożony 76 lata temu przez księży z Dachau:

Przed błogosławieństwem słowa podziękowania wypowiedział biskup kaliski Damian Bryl:

Wraz z bp. Grzegorzem Suchodolskim Mszę św. koncelebrowali biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun i kapłani.

Przed Mszą św. otwarta została wystawa o kapłanach – męczennikach II wojny światowej. Była też prezentacja multimedialna, którą przygotował ks. dr Sławomir Kęszka, delegat Biskupa Kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego.

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 r. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r.

Obecnie pielgrzymki do sanktuarium św. Józefa z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego są wyrazem pamięci o tych, którzy byli uwięzieni.
Jako wotum za ocalenie powstały: Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności w podziemiach kaliskiej bazyliki w 1970 r. oraz Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach w 1975 r.

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Niemal połowa z nich została zamęczona w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

Tekst i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła