Obchody Dnia Judaizmu w Katedrze
Wikariusz generalny diecezji kaliskiej ks. prał. Andrzej Latoń przewodniczył w niedzielę uroczystej Mszy św. sprawowanej po raz dziewiętnasty w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu z okazji Dnia Judaizmu.
W czasie liturgii modlono się za „starszych braci w wierze”. Myślą przewodnią nabożeństwa były słowa: „Co ty tu robisz, Eliaszu” (1 Krl 19,9).
- Modlimy się dzisiaj za naszych braci Żydów, bo tam są korzenie chrześcijaństwa. Pierwszy Kościół powstał w synagodze. Prorok Eliasz jest bardzo ważny dla Żydów, ale także dla chrześcijan, a pojawił się wtedy, kiedy była niewierność narodu. Prośmy dzisiaj Boga o to, aby doprowadził nas do swojej jedności i miłości – powiedział ks. prał. Andrzej Latoń na początku Eucharystii
W homilii ks. Piotr Bałoniak odwołał się do opublikowanej w 1965 r. deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate” o stosunku do Żydów i innych religii niechrześcijańskich. Zaznaczył, że przed 50 laty Duch Święty natchnął Ojców Soboru, aby otworzyli nowy rozdział w historii relacji Kościoła i wyznawców judaizmu.
Dodał, że Sobór w tej deklaracji przypomniał, iż wobec wielkiego wspólnego dziedzictwa chrześcijan i wyznawców judaizmu konieczne jest obustronne poznawanie się, poszanowanie i braterskie rozmowy. - Ten sam duch 21 lat później od tamtego wydarzenia kazał św. Janowi Pawłowi II wykonać gest, przekroczyć próg rzymskiej synagogi i nazwać Żydów starszymi braćmi w wierze. Ten sam duch przez wieki uzdalniał naszych przodków do tego, aby na polskiej ziemi, także w tym mieście, niezależnie od wyznawanej wiary budować wspólną historię. Ten sam duch w czasach nazistowskiego terroru kazał wielu naszym braciom i siostrom narażać własne życie po to, aby ratować skazanych na zagładę Żydów. Ten sam duch przyprowadził nas dzisiaj tutaj i przypomina nam, że korzenie chrześcijaństwa leżą w Starym Testamencie, a chrześcijaństwo ciągle czerpie z nich życiowy pokarm. Ten sam duch, który mówił niegdyś przez proroków zaprasza nas dzisiaj, abyśmy zatrzymali się przy jednej z postaci wspólnego żydowsko-chrześcijańskiego dziedzictwa i odkryli jej aktualność – mówił kaznodzieja.
Przedstawił historię życia proroka Eliasza, którego nazwał prorokiem trudnych czasów. - Niech Eliasz prorok jak ogień pomaga nam rozniecać ogień autentycznej wiary. Niech Eliasz prorok trudnych czasów pomaga nam przezwyciężać kryzysy naszych czasów. Niech Eliasz, który spotkał Boga w szepcie łagodnego wiatru uczy nas słuchać delikatnego głosu Boga. Niech Eliasz, który na Górze Przemienienia był świadkiem chwały Chrystusa pomaga nam tęsknić za chwałą, która nas czeka – podkreślał ks. Bałoniak.
Wraz z ks. prał. Andrzejem Latoniem i ks. Piotrem Bałoniakiem modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Andrzej Gaweł, poprzedni proboszcz katedry, ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. Jacek Stefański, ojciec duchowny seminarium, alumni, siostry zakonne i wierni.
Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak