TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 09:46
Dziś 4°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

72. Rocznica Pomordowania Mieszkańców Marchwacza

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 21.01.2017

W sobotę 21 stycznia miały miejsce w Marchwaczu uroczystości upamiętniające 72. Rocznicę Pomordowania Mieszkańców tej miejscowości pod koniec II wojny światowej.  
Dla uczczenia tych wydarzeń, które miały miejsce 22 stycznia 1945 r., jeszcze przed godz. 9.00 spod kaliskiego Teatru na XVIII już patriotyczny bieg wybiegło 16 biegaczy: 15 z Kaliskiego Towarzystwa Sportowego ”Supermaraton”( Piotr Maciejewski, Tadeusz Tomeczek, Andrzej Wolniak, Paweł Nowak, Zdzisław Kubczyk, Marek Frontczak, Sebastian Antkowiak, Mieczysław Mikołajewski, Weronika Wodiczko, Tomasz Wodiczko, Rafał Pokora, Damian Bugajny, Bartosz Pietrzyński, Magdalena Borkowska i Konrad Pawlak )i 1 z Ostrowa Wlkp. ( Witold Sitek ) oraz wyjechało na III rajd pamięci 6 rowerzystów z Klubu Turystyki Kolarskiej ”Cyklista” w Kaliszu ( Bogusław Monczyński, Jacek Orczykowski, Paweł Szmaja, Dariusz Wawrzyniak, Mirosław Jeziorski i Tomasz Kowaliński ).Wszyscy na czas dobiegli i dojechali do Marchwacza.

Przed godz. 11 uczestnicy Obchodów przemaszerowali nową drogą na Mogiłę, gdzie po chwili rozpoczęły się patriotyczne uroczystości. Wśród zaproszonych gości obecni byli: proboszcz Parafii Rajsko ks. kan. Piotr Bałoniak, przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego Anna Zarębska – Kierownik Delegatury WUW w Kaliszu, władze samorządowe Powiatu Kaliskiego - StarostaKrzysztof Nosal i członek Zarządu Benedykt Owczarek, władze Gminy Szczytniki - Wójt Gminy Marek Albrecht oraz Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Augustyniak wraz z radnymi Wiesławem Wróblem i Danutą Świątek.  Nie zabrakło pocztów sztandarowych, w tym, co bardzo cieszy, licznej delegacji dzieci i nauczycieli z miejscowego Zespołu Szkół z Dyrektor Szkoły Honoratą Szymańską, a także Ochotniczych Straży Pożarnych z: Krowicy Zawodniej, Radliczyc, Iwanowic, Szczytnik i Stawu.  Uroczystościom od 2000 r. towarzyszy Orkiestra Dęta przy OSP w Iwanowicach ze swoim kapelmistrzem Markiem Kuberą. Nie zabrakło jej oczywiście i w tym roku z piękną oprawą muzyczną. Oprócz oficjalnych delegacji, biegaczy rowerzystów przy Mogile zebrali się licznie rodziny pomordowanych i mieszkańcy Marchwacza.

Po przywitaniu przybyłych gości miał miejsce apel pomordowanych, w trakcie którego odczytane zostały nazwiska rozstrzelanych i pochowanych w tej mogile osób. Następnie ksiądz Proboszcz poprowadził modlitwę w ich intencji, po której uczestniczące w uroczystościach delegacje, przy akompaniamencie werbli,  złożyły wieńce przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia. Po zakończeniu tej części uroczystości jej uczestnicy udali się do Zespołu Szkół w Marchwaczu, gdzie odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych, sprawowana przez ks. Piotra Bałoniaka. W swojej homilii celebrans podkreślił trzy istotne sprawy, które w tym szczególnym dniu nakazują nam spojrzeć na nasze własne postawy. Pierwsza to wspomnienie męczeństwa św. Agnieszki, która nie chciała wyrzec się życia poświęconego Bogu i została zamęczona jako 12-letnia chrześcijanka na początku IV wieku. A na jakie zaangażowanie stać nas, dzisiejszych chrześcijan ? Druga  to pamięć o tragicznie zamordowanych w 1945 r. w Marchwaczu, o ofierze ich życia na ołtarzu wojny, która w tym i wielu innych swoich wydarzeniach pokazała, jak wielka może być nienawiść jednego człowieka do drugiego. Dzisiaj w świecie nie brakuje nadal miejsc zbrojnych konfliktów i pamięć o ofierze zabitych musi być siłą do modlitwy o pokój. Trzecia to trwający tydzień modlitw o jedność chrześcijan, rozdzielonych głównie dwoma wydarzeniami historycznymi: schizmą wschodnią z 1054 r. ( wyodrębniły się wówczas kościoły wschodnie zwane ogólnie prawosławiem ) i wystąpieniem Marcina Lutra w 1517 r.( datę tę przyjmujemy z kolei za powstanie protestantyzmu ). Istniejące setki, a nawet blisko tysiąc lat podziały nie jest tak łatwo zamknąć. Swoją homilię kapłan podsumował stwierdzeniem, że nie mamy może większego wpływu na losy świata, ale słuchając głosu serca możemy pokój i jedność już teraz budować w naszych rodzinach, miejscach pracy, czy wśród sąsiadów. Takiej postawy uczy nas Ewangelia. W modlitwie wiernych wszyscy modlili się o dar nieba dla pomordowanych.

Po zakończeniu mszy św. okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Szczytniki p. Marek Albrecht, które dobrze wprowadziło wszystkich obecnych w akademię patriotyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież szkoły, pod kierunkiem swoich nauczycieli. Na jej zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Rotę. Wspaniałą prezentacją swoich ról i ujmującym zaśpiewaniem trudnych i poważnych pieśni, najmłodsze pokolenie przekonało, że chce pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach, aby już nigdy się nie powtórzyły. Oficjalną część uroczystości zakończyła okolicznościowym koncertem Orkiestra Dęta z Iwanowic, która zaprezentowała wiązankę melodii patriotycznych i wojskowych. Następnie uczestnicy spotkania zgromadzili się na wspólnym poczęstunku, zorganizowanym dzięki dużemu wsparciu Urzędu Gminy w Szczytnikach. Warto nadmienić, że gośćmi specjalnymi uroczystości byli: Alicja Czarnecka i Marian Maciaszczyk – żywi świadkowie tamtych wydarzeń.   

Tekst i zdjęcia: Robert Lis

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła