TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 21:40
Dziś 4°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Nuncjusz Apostolski w Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 22.05.2016

Chrześcijanin, który jest mądry przed swoim nazwiskiem powinien pisać skrót CPP, a oznacza to: C – czystość, P – pokora, P – pobożność – mówił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore w parafii św. Wawrzyńca w Stolcu, gdzie udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił ołtarz i obraz Jezusa Miłosiernego. Mszę św. celebrował także biskup kaliski Edward Janiak.

W imieniu duchowieństwa i całej wspólnoty parafialnej abp. Celestino Migliore witał biskup kaliski. – Są tutaj ludzie wierzący w Boga, ludzie ciężkiej pracy na roli. Dla mnie osobiście wielką radością jest, że Ksiądz Arcybiskup przyjął zaproszenie. Jest to wizyta niewątpliwie historyczna i niepowtarzalna. Stąd bowiem wyszli moi rodzice. Tutaj są nasze korzenie. W Roku Jubileuszu Chrztu Polski, ale też ogłoszonego Jubileuszu Miłosierdzia proszę o poświęcenie obrazu Jezusa Miłosiernego, nowego wystroju prezbiterium z ołtarzem oraz pamiątkowych tablic – powiedział bp Edward Janiak.

W homilii abp Celestino Migliore zwracając się do bierzmowanych wskazywał na dary Ducha Świętego, a szczególnie na dary męstwa i mądrości.

Zaznaczył, że dar męstwa pozwala przezwyciężać trudności życiowe. - Każdego dnia doświadczamy trudności, niedogodności i problemów życiowych. Chrześcijanie dzięki darowi męstwa w kontakcie z przeciwnościami nie tracą odwagi – stwierdził celebrans.

Nawiązując do daru męstwa wskazał na biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Jakieś 50 lat temu chłopiec pochodzący z tej parafii – Edward Janiak przyjmował sakrament bierzmowania. Dziś stoi tutaj przy ołtarzu już jako Wasz biskup. Nie wiem, czy w dniu bierzmowania wiele myślał o darze męstwa, jednak na pewno dziś za ten dar dziękuje Bogu, bo bez tego daru nie byłoby go tutaj wśród nas. Trzy lata temu zdiagnozowano u niego wyniszczającą chorobę. Gdy lekarze powiedzieli mu jakiej bolesnej terapii musi się poddać, mógł pomyśleć, czy warto, po co tyle cierpieć bez pewności, że przyniesie to dobre skutki, ale dar męstwa jaki otrzymał od Ducha Świętego podczas sakramentu bierzmowania pomógł mu stawić czoło tej trudnej sytuacji. Był na tyle mężny, że postawił na modlitwę ludzi, że zawierzył kompetencjom i umiejętnościom lekarzy i dziś jest razem z nami, żeby nam pokazać, że dary Ducha Świętego działają, że mają dobry wpływ na nasze życie – mówił abp Migliore.

Zaznaczył, że dla chrześcijanina mądrość to nie tylko wiedza. - Chrześcijanin, który jest mądry przed swoim nazwiskiem powinien pisać skrót CPP, a oznacza to: C – czystość, P – pokora, P – pobożność. Czystość to niewinność i transparentność serca i umysłu, prostota stawania w obecności Boga widzianego w naszych bliźnich i wydarzeniach naszego życia. Pokora to umiejętność stanięcia w prawdzie o nas samych. Pokora pomaga nam podejmować słuszne decyzje, jest przeciwieństwem egoizmu i pychy. Pobożność nie oznacza tylko chodzenia do kościoła od czasu do czasu, zapalenia świeczki w kościele, zmówienia jakiejś modlitwy. Prawdziwa pobożność to myślenie zgodne z wolą Chrystusa – przekonywał hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby modlili się o dary mądrości i męstwa. - Bądźcie dumni z dyplomu, który dziś otrzymujecie, z Waszego chrześcijańskiego życia. Będziemy modlić się, aby Chrystus dał nam dar mądrości i męstwa, aby Chrystus zrobił z nas profesorów w zakresie życia chrześcijańskiego – powiedział nuncjusz apostolski.

Po kazaniu nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i biskup kaliski Edward Janiak udzielili młodzieży sakramentu bierzmowania.

W procesji z darami przyniesiono m.in.: chleb, kwiaty, owoce, witraże przedstawiające herby nuncjusza apostolskiego i biskupa kaliskiego.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa słowa wdzięczności wypowiedział ks. prał. Zbigniew Stefański. Dziękując nuncjuszowi apostolskiemu wskazał, że 19 maja obchodził on imieniny. – Prosimy, aby Twój patron, ten anielski i pokorny papież Celestyn wypraszał potrzebne łaski, dobre zdrowie i moc Ducha Świętego w głoszeniu Ewangelii wszystkim narodom, szczególnie naszemu polskiemu narodowi – mówił proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Stolcu.

Dziękował też biskupowi kaliskiemu za dobroć i wielką miłość do wspólnoty, z której pochodzili rodzice Janina i Stanisław

Po Mszy św. odsłonięto i poświęcono dwie tablice pamiątkowe. Jedna z nich dotyczy wizyty abp. Migliore w Roku Miłosierdzia i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, a druga upamiętnia rodziców bp. Janiaka, którzy przyjęli chrzest i zawarli sakrament małżeństwa w parafii stoleckiej.

Wraz z nuncjuszem apostolskim i biskupem kaliskim modlili się: ks. dr Krzysztof Janiak z Wrocławia, brat biskupa, ks. prał. Jan Suchecki, proboszcz parafii pw. św. Maurucego we Wrocławiu, ks. inf. Karol Łapiński, dyrektor ekonomiczny w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, ks. kan. Wiesław Cieplik z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy, ks. Mikołaj Skórecki pracujący w Niemczech, ks. kan. senior Stanisław Kalisz, ks. Wojciech Raszewski, wikariusz parafii w Stolcu, kapłani z dekanatu złoczewskiego z dziekanem ks. Pawłem Doruchem, siostry zakonne, minister środowiska prof. Jan Szyszko, rodzina i przyjaciele bp. Janiaka z siostrą Haliną oraz licznie zgromadzeni parafianie.

Z parafii wywodzili się rodzice biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka - Janina i Stanisław, którzy tutaj zostali ochrzczeni i zawarli związek małżeński w dniu 1 lutego 1950 r. Po ślubie wyemigrowali na zachód Polski – do Malczyc, gdzie urodził się bp Edward Janiak, który jako dziecko wielokrotnie przyjeżdżał do swoich dziadków, spoczywających obecnie na cmentarzu parafialnym. Biskup kaliski przybywał do parafii w Stolcu jako kleryk i młody kapłan archidiecezji wrocławskiej, a potem jako biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Parafia w Stolcu doświadczała troski bp. Janiaka, który osiem lat temu zainicjował wykonanie witraży i 7 z nich sam ufundował. Są to witraże: NMP Niepokalanej, św. Józefa – patrona diecezji kaliskiej, św. Wawrzyńca i św. Walentego – patronów parafii w Stolcu, Pana Jezusa Miłosiernego, św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki, na którym umieszczono kaliską katedrę. Biskup ufundował także grzejniki centralnego ogrzewania. W 2008 r. kard. Henryk Gulbinowicz wspólnie z bp. Edwardem Janiakiem poświęcili posadzony przy kościele Dąb Jana Pawła II, a 15 czerwca 2014 r. wspólnie wprowadzili do świątyni relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Witraże biskup kaliski Edward Janiak poświęcił 2 grudnia 2012 r.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła