TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 09:04
Dziś 6°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Nowy witraż i obraz św. Jana Pawła II w Kaliskiej Katedrze

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 12.10.2014

Proszę Was, abyście uczyli się od Jana Pawła modlitwy, bo on z niej czerpał siłę w najtrudniejszych momentach – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Dzień Papieski uczczono uroczystym koncertem „Santo” w wykonaniu ponad 70. artystów. 

Na początku Mszy św. ks. prał. Adam Modliński przypomniał, że papież Franciszek podczas Mszy św. kanonizacyjnej nazwał Jana Pawła II papieżem rodziny. - Dziś wstawiennictwu św. Jana Pawła II polecamy nasze rodziny, aby były środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy oraz autentycznymi szkołami Ewangelii i małymi Kościołami Domowymi – mówił proboszcz katedry. Złożył też biskupowi kaliskiemu życzenia z okazji imienin. - Jutro dzień Twoich imienin. Wzywając wstawiennictwa św. Jana Pawła II oraz Twoich patronów: św. Edwarda Wyznawcę i św. Edwarda Męczennika dziękujemy Bogu za Twoją ojcowską i pasterską miłość do Kościoła Kaliskiego oraz prosimy o potrzebne łaski i błogosławieństwo dla Twojej pasterskiej posługi w naszej diecezji – powiedział ks. Modliński.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że w posłudze Jana Pawła II bardzo ważne miejsce zajmowali chorzy. – Pamiętamy, że papież zaraz po rozpoczęciu pontyfikatu pierwszą wizytę złożył w szpitalu u kardynała z Krakowa. Przez cały pontyfikat zalecał we wszystkich krajach przede wszystkim spotkania z chorymi. Pierwsze rzędy uprzywilejowane należały do chorych i niepełnosprawnych – zaznaczył celebrans.

Prosił wiernych, aby odmawiali różaniec. – Janowi Pawłowi II zawdzięczamy piękną syntezę różańca, którą wyłożył w liście apostolskim o różańcu świętym. Proszę Was, abyście uczyli się od Jana Pawła modlitwy, bo on z niej czerpał siłę w najtrudniejszych momentach – mówił kaznodzieja.

Zachęcał też do osobistej modlitwy z Bogiem. – Ta rozmowa prywatna, osobista z Bogiem jest bardzo ważna. Papież wszędzie dawał świadectwo modlitwy. Mimo tylu spotkań i wielu zajęć nigdy nie rezygnował z czasu modlitwy i medytacji, bo w tym jest siła do świętości i dźwigania krzyża codzienności – podkreślił bp Janiak.

Prosił rodziców, aby dobrze wychowywali swoje dzieci. - Wychowanie i kształtowanie moralne to jest długi proces, ale on się dokonuje najlepiej poprzez przykład. Rozmawiajcie z Waszymi dziećmi, nie liczcie na to, że ktoś Was w tym zastąpi. Żaden edukator, seksuolog, nawet Kościół i szkoła tego nie zrobią, bo rodzice są niezastąpieni. Ta siła i moc, z którą człowiek idzie w życie jest wynoszona z domu rodzinnego – przekonywał hierarcha.

Ubolewał, że we współczesnych czasach rozwala się rodzinę, lansuje związki tej samej płci, a właściwie walczy z porządkiem ustanowionym przez prawo Boże. – Musimy dawać odważne świadectwo przywiązania do Kościoła i Pana Boga. Możemy to czynić przez modlitwę, ofiarowanie cierpienie i dawanie świadectwa. Należy pamiętać, że każda zdrada prawa Bożego wróci do nas w postaci krzywdzącej człowieka – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Podczas Mszy św. bp Edward Janiak poświęcił obraz św. Jana Pawła II namalowany na płótnie przez znanego polskiego portrecistę Krzysztofa Annusewicza z Wrocławia. Obraz jest darem wdzięczności parafii katedralnej za łaskę kanonizacji papieża. Poświęcił też witraż według projektu Jacka Jarczewskiego, który ufundował wieloletni proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł. - Nowy witraż nawiązuje do wcześniejszych witraży wykonanych w stylu secesyjnym na początku XX wieku, gdy proboszczem był ks. prał. Jan Sobczyński. W centralnej części witraża znajduje się wizerunek św. Jana Pawła II na podstawie zdjęcia wykonanego w 1997 r., a więc w roku, kiedy papież modlił się w tym kościele. Nad wizerunkiem Ojca Świętego widzimy katedrę, a nad nią krzyż, o którym tak często nauczał św. Jan Paweł II. Z krzyża wychodzą dwa promienie: czerwony i biały – symbole Bożego Miłosierdzia, którego świadkiem i apostołem był nasz umiłowany papież. Pod wizerunkiem papieża w miejscu przypominającym XIV-wieczny portal tego kościoła umieściliśmy herb pasterza naszej diecezji ks. biskupa Edwarda, aby zaznaczyć, że ta świątynia jest Kościołem Biskupa – tłumaczył ks. prał. Adam Modliński.

Po Eucharystii odbył się Koncert Papieski „Santo” w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”, Chóru Szkół Nazaretańskich z Kalisza oraz połączonych chórów z Poznania i Tarnowa Podgórnego pod batutą Szymona Melosika. Razem zaśpiewało i zagrało ponad 70 wykonawców. Gościem koncertu byłe słynny polski wokalista Janusz Szrom.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła