Nawiedzenie św. Michała Archanioła w Ostrowie Wlkp
W parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim w niedzielę wieczorem rozpoczęła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano.
Figurę św. Michała Archanioła z Gargano powitano przy krzyżu, skąd w procesji została uroczyście wniesiona do świątyni, gdzie koronę na głowę świętego nałożył bp Stanisław Napierała. - Św. Michale Archaniele wędrujesz po Polsce, wsłuchujesz się w to, co ludzie mają Ci do powiedzenia. Nie są Ci obce żadne ludzkie sprawy, radości i nadzieje, obawy i smutki. Mamy za co Bogu dziękować, mamy czym się cieszyć, mamy za co wielbić naszego Boga i Stwórcę. Będziemy Tobie o tym mówić w czasie naszych modlitewnych spotkań. Nam też nie brakuje różnych kłopotów, problemów, zmartwień i trosk. Przychodzisz do nas i wskazujesz na Boga jako źródło wszelkiego dobra, miłości, prawdy i piękna. Jeśli tylko nie zabraknie nam wiary możesz nam pomóc - mówił proboszcz ks. Jacek Kita. Św. Michała witały także dzieci i przedstawiciele rodzin.
W homilii pierwszy biskup kaliski wskazał, że św. Michał Archanioł przypomina ludziom, że szatan istnieje. - Nie można każdego grzechu łączyć z szatanem, ale są pewne ludzkie upadki i działania, które są niezrozumiałe. Jest niemożliwą rzeczą, żeby człowiek czegoś takiego dopuszczał się, skoro to jest przeciw niemu samemu, przeciw jego rozumowi, przeciw zdrowemu rozsądkowi, przeciw naturze. Ile jest takich różnych działań, które człowiek podejmuje przeciw sobie samemu, przeciw małżeństwu, przeciw rodzinie. Św. Archanioł mówi: szatan działa, uważajcie – powiedział celebrans. Zaznaczył, że imię Michał znaczy „któż jak Bóg”. - Jest Bóg i On jest największym dobrem dla nas. Bóg albo nic. Jak masz Boga właściwie masz wszystko, jak straciłeś Boga masz nic. Sprawdza się to w życiu człowieka. Bez Boga gubi się w naszym życiu prawo moralne, przykazania, pojawia się chaos, zamęt, gubimy się w tym wszystkim. Prędzej czy później przychodzi doświadczenie nicości. Pamiętajmy, że Bóg jest i On jest najwyższym dobrem. On albo nic – przekonywał bp senior. Prosił św. Michała Archanioła, aby pomagał ludziom w walce ze złym duchem i pokusami.
Uroczystość uświetniły: Orkiestra Dęta „Ołobok”, chór parafialny im. św. Jana Pawła II, schola dziecięca „Nutki Apostoła” i zespół młodzieżowy. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych. Po Mszy św. czuwały grupy duszpasterskie. O północy odprawiona została pasterka anielska z udziałem kapłanów wywodzących się z parafii. W poniedziałek przy figurze św. Michała Archanioła zgromadzą się chorzy i starsi oraz młodzież. Będzie też modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Na zakończenie czuwania odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski. We wtorek o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. z aktem zawierzenia parafii i zakończenie peregrynacji.
Figura św. Michała Archanioła wykonana została w 1507 r. przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V w. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, aby wypraszać łaski.
Tekst: Ewa Kotowska - Rasiak/KAI