Nabożeństwo przebłagalne i wynagradzające za grzechy dokonane wobec małoletnich
Dzisiaj przychodzimy z wszystkimi osobami skrzywdzonymi, także w naszej diecezji pod krzyż (...). Nie możemy być Kościołem, który nie płacze, w obliczu tych dramatów swoich dzieci - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
Nabożeństwo przebłagalne i wynagradzające za grzechy dokonane wobec małoletnich, a także za rany zadane wspólnocie Kościoła odbyło się w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja i było odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który w Liście do Ludu Bożego wezwał, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy.
Po liturgicznym pozdrowieniu ks. kan. Bogumił Kempa – delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży diecezji kaliskiej zauważył, że jako wspólnota Kościoła potrzebujemy także stawania przed Bogiem w duchu modlitwy i pokuty:
W swoim rozważaniu bp Damian Bryl powiedział, że skrzywdzeni mają prawo do tego, że na drodze zdrowienia nie zabraknie im duchowego towarzyszenia całego Kościoła:
Następnie biskup kaliski przywołał słowa papieża Franciszka:
Celebrans przytoczył także wypowiedź papieża Benedykta XVI, w której papież senior zwraca się do pokrzywdzonych w Kościele w Irlandii:
Kończąc swoje rozważanie bp Damian powiedział, że osoby zranione mogą w Chrystusie ukrzyżowanym doświadczyć przyjęcia, wsparcia, umocnienia i uzdrowienia:
Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzony jako dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło "Wspólnota ze zranionymi".
Tekst, audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz