TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 22:29
Dziś 3°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Msza za Ojczyznę w rocznicę Konstytucji 3 Maja

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 03.05.2016

- Polacy nadal chcą kształtować swoją wiarę oraz życie osobiste i społeczne w szkole Maryi - mówił bp Edward Janiak w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Biskup kaliski odprawił, w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu, Mszę św. za ojczyznę.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że przełomowym momentem dla każdego człowieka jest chrzest święty, który wprowadza do wspólnoty Kościoła. – W nawiązaniu do naszego chrztu możemy powiedzieć, że do każdego z nas Pan Bóg mówi: „Jesteś moim umiłowanym dzieckiem – moim synem, moją córką”, bo dostąpiliśmy wielkiej godności dzieci Bożych, bo mamy żyć w komunii z Bogiem – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że Maryja uczy głębszego przeżywania wiary w Chrystusa, co wymaga w dzisiejszych czasach odwagi i wytrwałości. – Dzisiaj, w uroczystość NMP Królowej Polski stawiamy sobie pytanie: jaka jest moja maryjna pobożność i co z niej wynika? Jakie miejsce w moim życiu zajmuje Maryja? Czy jest to pobożność od święta, od wielkich wzruszeń patriotycznych, czy też wpływa ona na zmianę na mojego życia na lepsze w budowaniu komunii z Panem Bogiem – zachęcał do refleksji bp Janiak, który podkreślał, że dzieje Polski znaczone są pobożnością maryjną, która zawsze inspirowała wiarę oraz wierność Bogu i ojczyźnie.

Przekonywał, że początek dziejów Polski jest w świadomości Polaków łączony z treściami maryjnymi wiary chrześcijańskiej i dodał, że pieśń Bogurodzica łączona z postacią św. Wojciecha pozostaje najstarszym pomnikiem polskiej kultury i polskiego ducha chrześcijańskiego.

Odwołał się do ślubów króla Jana Kazimierza. – Śluby królewskie były aktem religijnym, ale także aktem politycznym i programem społecznym. Król Jan Kazimierz wyraził w ślubach osobistą wiarę oraz wskazał drogę odnowy społecznej w Polsce. Wtedy za punkt odniesienia i za natchnienie tego dzieła obrał Maryję jako Królową Polski. Był to „akt konstytucyjny”, który określał i wyznaczał nową zasadę życia społecznego. Śluby były więc programem duchowym, który miał się stać punktem wyjścia dla budowania nowego państwa opartego na odnowionych zasadach chrześcijańskich – mówił kaznodzieja.

Stwierdził, że w dzisiejszych czasach ojczyzna także potrzebuje odbudowy moralnej. – Ciągle modlimy się o sprawiedliwość społeczną, o cnoty w narodzie, o kierowanie się zasadami chrześcijańskimi w życiu społecznym – wskazywał hierarcha.

Dodał, że dzisiaj biskupi polscy na Jasnej Górze odmawiają akt oddania Kościoła w Polsce, narodu polskiego i instytucji państwowych Matce Bożej Królowej Polski. – To jest kolejny akt, za którego pośrednictwem zostaje potwierdzone maryjne doświadczenie duchowe Polaków, którzy nadal chcą kształtować swoją wiarę oraz życie osobiste i społeczne w szkole Maryi. To sprawdzona szkoła – przekonywał biskup kaliski.

Po komunii św. ks. prał. Adam Modliński odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, który biskupi polscy odmówili dziś na Jasnej Górze.

Wraz z biskupem kaliskim w intencji ojczyzny modlili się: proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, księża, przedstawiciele władz, m.in. Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński, Wiceprezydent Piotr Kościelny, Andrzej Plichta Przewodniczący Rady Miejskiej, Poseł na Sejm RP Jan Mosiński, delegacje organizacji społecznych i służb mundurowych, kombatanci, harcerze i społeczność szkół.

Po Mszy św. z katedry pod pomnik św. Jana Pawła II przy kaliskiej bazylice przeszła procesja różańcowa. Kapłani i licznie zgromadzeni wierni w drodze pod przewodnictwem bp. Edwarda Janiaka odmówili tajemnice chwalebne różańca w intencji ojczyzny. Różaniec prowadził ks. Alfred Berlak, diecezjalny duszpasterz Wspólnot Żywego Różańca. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II biskup kaliski pobłogosławił wiernym, którzy na zakończenie odśpiewali „Barkę”.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak / KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła