Msza Krzyżma w Katedrze Kaliskiej
Przez święcenia Chrystus włącza nas do wspólnoty swoich przyjaciół, aby głosić Jego orędzie, sprawować Jego tajemnicę, rozdawać Jego Ciało i być szafarzem przebaczenia – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy Krzyżma Świętego. Podczas Eucharystii odnowiono przyrzeczenia kapłańskie.
Ze względu na wprowadzenie w Polsce stanu epidemicznego kapłani i diecezjanie łączyli się duchowo przez transmisję na antenie „Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej” i w Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.
Na początku Eucharystii ks. prał. Adam Modliński przypomniał, że 25 marca minęło 28 lat od powstania diecezji kaliskiej. Dodał, że od 1992 r. dla diecezji kaliskiej wyświęcono 316 kapłanów. Wspomniał też zmarłych księży. Zaznaczył, że w ciągu 28 lat istnienia diecezji kaliskiej odeszło do Pana 191 kapłanów. Pozdrowił również księży jubilatów, wśród których są bp Teofil Wilski obchodzący 60-lecie kapłaństwa oraz 25-lecie sakry biskupiej i bp Łukasz Buzun świętujący 25-lecie profesji wieczystej w zakonie paulinów. Wyraził duchową łączność z kapłanami pracującymi poza granicami kraju.
W homilii biskup kaliski wskazywał, że kapłani przez głoszenie Słowa Bożego i udzielanie sakramentów świętych budują Kościół Święty, który jest komunią, czyli czymś więcej niż organizacją użyteczności publicznej. – Niestety, wielu publicystów wypowiadających się na łamach prasy na temat Kościoła, chciałoby go sprowadzić tylko do jakiejś organizacji charytatywnej lub filantropijnej. Akcja charytatywna to tylko jeden aspekt działalności Kościoła ważny, ale nie najważniejszy, bowiem zadaniem Kościoła jest misja zbawienia człowieka i w tę misję musi być wpisane nasze kapłaństwo – stwierdził celebrans.
Ubolewał, że w świecie, zwłaszcza w Europie brakuje powołań kapłańskich. – Niekiedy może się wydawać, że nasza kapłańska tożsamość dotknięta jest kryzysem z powodu słabości ludzkiej natury i ze względu na trudności w realizacji ideału kapłańskiego. Istnieje już odczuwalny brak powołań kapłaństwa w Europie – powiedział kaznodzieja.
Zaznaczył, że z jednej strony w świecie dominuje laicyzm, który eliminuje wartości nadprzyrodzone i moralne kryteria postępowania, a z drugiej strony człowiek ma do czynienia z fundamentalizmem religijnym, który prześladuje i morduje w imię religii. – W tę optykę współczesnej cywilizacji i globalizacji wrzucony jest kapłan, aby pomimo wszystkich przeszkód głosił Dobrą Nowinę o zbawieniu. Często ten świat okazuje się niewdzięczny, stąd prześladowanie chrześcijan, lekceważenie prawa człowieka do wolności religijnej, nieuzasadnione oskarżenia kapłanów. Jesteśmy tylko ludźmi. Nasza moc jest z Jezusa Chrystusa – podkreślał hierarcha.
Zachęcał kapłanów i wiernych, aby w tym trudnym czasie odmawiali różaniec. – We wszystkich objawieniach Matka Boża zachęca nas, byśmy modlili się na różańcu i czynili pokutę. Różaniec każdy z nas zna od dzieciństwa. Nosimy go ze sobą, niekiedy zawieszamy w domu pod świętym obrazem albo w samochodzie, ofiarowujemy dziecku na I Komunię Świętą, ale też składamy w dłonie zmarłej osoby, a przede wszystkim modlimy się trzymając go w ręku. Mam serdeczną prośbę, byśmy w tym czasie szczególnie zaufali Matce Najświętszej przez modlitwę różańcową – prosił biskup kaliski.
Dziękował księżom za gorliwą służbę Kościołowi. – Pragnę podziękować kapłanom za ich wierną służbę na różnych odcinkach, za bliskość z osobami chorymi. Niech ten Wielki Czwartek, który przeżywamy inaczej jak dotąd, bo przy pustym kościele, ale w łączności duchowej ze wszystkimi, będzie dla nas lekcją bliskości do Pana Boga i dobroci wobec ludzi, bo to jest świadectwo – mówił bp Janiak.
W czasie uroczystej liturgii biskup kaliski pobłogosławił krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów.
Przed błogosławieństwem pasterskim życzenia bp. Edwardowi Janiakowi w imieniu biskupów i księży złożył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Mszę św. Krzyżma wraz z bp. Edwardem Janiakiem koncelebrowali: bp Łukasz Buzun i kapłani pracujący w katedrze kaliskiej z proboszczem ks. prał. Adamem Modlińskim.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz