TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Leona, Leonarda, Lesławy 26 Listopada 2024, 18:45
Dziś 6°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Modlitwa za rodziny i w intencji obrony życia poczętego

Prawdziwy patriota żyje według przykazań Bożych, wartości ewangelicznych i nauczania Kościoła, poznaje dzieje swojego narodu i pielęgnuje jego tradycje – mówił bp Mariusz Leszczyński...

... który 5 kwietnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „Sprawę odbudowania pokoju w Syrii powierzmy ufnie wstawiennictwu św. Józefa Kaliskiego. Prośmy o cud: by życie było szanowane i rodziny mogły spokojnie żyć”.

W homilii bp Mariusz Leszczyński odwołując się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wskazywał, że dla Polaków był to bezcenny dar od Boga. – Była to nagroda za ich przywiązanie do wiary katolickiej, języka ojczystego, tradycji oraz ich cierpienia w długich latach niewoli narodowej – powiedział celebrans.
Prosił Polaków, aby umiejętnie korzystali z wolności. - Bądźmy wdzięczni Bogu, który jest Panem dziejów za dar wolnej ojczyzny. Umiejmy z tej wolności korzystać tak, jak tego oczekuje od nas Chrystus. Kochajmy naszą ojczyznę jak matkę i ofiarnie jej służmy – akcentował kaznodzieja.
Cytując św. abp. Józefa Bilczewskiego zaznaczył, że trafia się zła miłość, która przynosi ojczyźnie więcej szkody niż pożytku. - Miłość jest zła, gdy ojczyznę kładzie się ponad Boga. Miłość jest zła, gdy imienia ojczyzny nadużywa się do rozgrzeszania zbrodni popełnianych w imię dobra narodu, a w rzeczywistości występuje się przeciw Bogu. Miłość jest zła, gdy imienia ojczyzny podobnie jak imienia Bożego nadużywa się albo przykrywa nim brudne interesy osobiste i partyjne. Miłość ojczyzny jest zła, gdy obyczaje nasze są złe – mówił hierarcha.
Zachęcał wiernych, aby młode pokolenie uczyli miłości do ojczyzny. - Uczmy dzieci i młodzież wdzięcznej pamięci o przodkach, troski o ich groby i rodzinne pamiątki. Nie pozwólmy sobie wyrywać tych korzeni, jakie Boża mądrość zapuściła w naszych dziejach. Nie pozwólmy zagubić dziedzictwa, na którym spoczął znak wiecznego zbawienia – podkreślał biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Polecał polskie rodziny św. Józefowi. - Józefie sprawiedliwy, Opiekunie Zbawiciela czuwaj nad naszymi rodzinami, nad każdym życiem, ucz nas zgody i solidarności, pomagaj zachować tożsamość katolicką i narodową oraz budować pokój, braterstwo z innymi narodami na fundamencie prawdy i miłości ewangelicznej. Bądź stróżem naszej ojczyzny i wraz Maryją wypraszaj nam błogosławieństwo Jezusa Zmartwychwstałego – powiedział bp Leszczyński.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz sprawę pokoju w Syrii.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak prosił wiernych, aby modlili się o pokój na świecie.
Ubolewał, że we współczesnym świecie ludzie są prześladowani za wiarę. – Tyle chrześcijan ginie za przyznanie się do Chrystusa. Dziękujmy Bogu, że możemy żyć w wolnej Polsce. Ceńmy ten dar wolności religijnej. Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa – mówił bp Janiak.
Zachęcał wiernych, aby swoje problemy i trudności zwierzyli św. Józefowi, który jest potężnym patronem.

O. Tadeusz Rydzyk pozdrowił wszystkich rodaków, którzy duchowo łączą się z Kaliszem przez media. Prosił Polaków o modlitwę w intencji ojczyzny.

Wcześniej konferencję wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie z archidiecezji lubelskiej. Duchowny mówił o codziennym życiu rodzin w ogarniętej wojną Syrii, o dramacie nieposzanowania życia, o przelewanej niewinnej krwi kobiet i dzieci. Poruszył temat udzielania pomocy rodzinom w Syrii. Wrażeniami z pobytu w Syrii podzieliła się także minister Beata Kempa, która jest odpowiedzialna za sprawy dotyczące pomocy humanitarnej. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.  

Mszy św. przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, ks. inf. Tadeusz Szmyt, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kępińskiego, raszkowskiego i wieruszowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.  

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła