TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 14:59
Dziś 9°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Modlitwa za pracowników Służby Więziennej w Kaliszu

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 02.07.2015

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu odbyła się dzisiaj promocja oficerska absolwentów szkolenia zawodowego na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej. Postanowieniem prezydenta RP 260 funkcjonariuszom nadano stopień podporucznika Służby Więziennej.

W uroczystości uczestniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun wraz z duchowieństwem. Wśród gości byli także: minister sprawiedliwości Borys Budka, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich, parlamentarzyści, delegacje z Dolnej Saksonii i Francji, przedstawiciele sądownictwa, prokuratury, kurateli, nauki, szkolnictwa, wojska, policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej, straży miejskiej oraz przedstawiciele środowiska więziennego. Oprawę muzyczną i artystyczną promocji zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Promocję zakończyła najbardziej widowiskowa jej część – defilada poddziałów.

Dzień wcześniej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu bp Edward Janiak odprawił Mszę św. w intencji promowanych oficerów i funkcjonariuszy Służby Więziennej.

W homilii celebrans wskazywał, że tę pracę należy widzieć w kategoriach służby, ale trzeba też zachowywać higienę wewnętrzną. - Jeżeli podejdziemy w kategoriach służby to trzeba powiedzieć, że ta praca jest bardzo trudna. Funkcjonariusz cieszy się, że będzie miał pracę, źródło utrzymania, ale musi pamiętać, żeby nie zatracić tego, co jest najważniejsze w człowieku – mówił bp Janiak, który zaznaczył, że sam Jezus dał przykład służenia.

Podkreślał, że każdy człowiek jest zobowiązany żyć dla Boga i bliźniego. - Do Boga trafia się przez człowieka. Nawet największy grzesznik czy przestępca nigdy nie traci iskry obecności Boga. Jeżeli posiadamy wiarę to raz po raz trzeba nam się zapytać jakby Pan Jezus w takiej sytuacji postąpił – powiedział hierarcha.

Stwierdził, że człowiek, który ma dobrze służyć najpierw powinien rozpoznać samego siebie. - Rozpoznając samego siebie można bardzo dużo zrobić dzieląc się z innymi talentami, które człowiek otrzymał, ale też tym, co wypracował i  nauczył się – przekonywał biskup kaliski.

Zachęcał pracowników Służby Więziennej, aby dawali odważne świadectwo wiary. – Ważne jest, byśmy nie wstydzili się naszej wiary i nie zdradzali Chrystusa, byśmy zachowywali Boże przykazania, a to przekłada się na codzienne życie, Warto być dobrym człowiekiem myśląc w perspektywie wieczności – stwierdził bp Janiak.

1 września 1950 r. rozpoczęła działalność Szkoła Pracowników Straży Więziennej w Szczypiornie (aktualnie dzielnica Kalisza). Przez okres pięciu lat szkolono w ośrodku tylko kadrę podoficerską. 1 sierpnia1955 r. doszło do fuzji Szkoły Oficerskiej w Iławie ze Szkołą Pracowników Straży Więziennej w Szczypiornie. Zostało utworzone Centrum Wyszkolenia Straży Więziennej w Szczypiornie.

Z dniem 1 lipca 1969 r. w miejsce Centrum powołany został Ośrodek Szkolenia Służ­by Więziennej z zadaniem prowadzenia działalności dydaktyczno-wychowawczej w odnie­sieniu do nowoprzyjętych do służby na stanowiska oficerskie i podoficerskie oraz organizo­wania kursów dokształcania i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy.

Lata 70-te i 80-te, to okres intensywnej rozbudowy i modernizacji ośrodka. Od 1982 r. słuchacze szkoły oficerskiej musieli legitymować się wykształceniem wyższym, a podoficerowie średnim. W 1984 r. powołano do życia szkołę chorążych. Aktualnie kiero­wani są do niej funkcjonariusze posiadający wykształcenie wyższe zawodowe.

W 1987 r. podniesiono rangę kaliskiej placówki i zmieniono jej nazwę na Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej. Po 1989 r. w działalności placówki nastąpiły istotne zmiany. W tym okresie ośrodek nawiązał i kontynuuje bliskie kontakty z ośrodkami akademickimi. Stał się inicja­torem i organizatorem różnorodnych przedsięwzięć o charakterze naukowym m.in. cyklicz­nych krajowych kongresów i sympozjów penitencjarnych. Wymianie doświadczeń służą liczne kontakty z ośrodkami szkoleniowymi służb więziennych innych państw.

Komendantem Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu jest płk Danuta Kalaman.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła