Modlitwa za Ojczyznę i rekord "Roty" w Kaliszu
Ponad 500 muzyków wspólnie ze zgromadzoną publicznością przed Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wykonało „Rotę” ustanawiając tym samym rekord Polski. Wcześniej Mszy św. w intencji ojczyzny w kaliskiej bazylice przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.
W homilii celebrans zachęcał wiernych, aby młodemu pokoleniu przekazywali nie tylko tradycje, ale też prawdę historyczną. - Niedościgłym przykładem miłości do ojczyzny jest św. Jan Paweł II. Ojczyznę traktował jak matkę, gdy za każdym razem całował ziemię. Uczył nas miłości do ojczyzny. Gdy podejmowano decyzję o wstąpieniu do Unii Europejskiej to zachęcając nas mówił, że mamy tam do spełnienia ogromną rolę – powiedział bp Janiak.
Prosił Polaków, aby umieli korzystać z wolności nie wyrzekając się wiary. - W imię Trójcy Przenajświętszej bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa. Doczekaliśmy pięknej wolności. Umiejmy z niej korzystać. Bądźmy wdzięczni Panu Bogu i ludziom, którzy oddali życie za wolność, ale też starajmy się kochać naszą ojczyznę. To jest nasz dom, nasza matka, a o matce nigdy źle nie mówi się – przekonywał hierarcha.
Po Mszy św. przed kaliską bazyliką odbył się Wielki Koncert Plenerowy Chórów i Orkiestr Dętych OSP „Śpiewamy dla Polski”.
Przed wspólnym odśpiewaniem „Roty” o historii jej powstania mówił poseł Władysław Kosiniak–Kamysz. „Rota” to jedna z najważniejszych i najbliższych sercom Polaków pieśni patriotycznych, napisana przez Marię Konopnicką, która swoje lata młodości spędziła właśnie w Kaliszu.
Rekord śpiewania „Roty” w Kaliszu został pobity 10-krotnie. Utwór wraz z chórami pod dyrekcją Marka Łakomego i orkiestrami pod batutą Mariusza Trzcińskiego odśpiewały 1044 osoby.
Na scenie, znajdującej się przed historycznym budynkiem Starostwa Powiatowego w Kaliszu – dawnym Pałacem Gubernatora, wystąpiły chóry i orkiestry z terenu powiatu kaliskiego. Przed zgromadzoną publicznością wykonały pieśni patriotyczne, wojskowe oraz religijne. Podczas wydarzenia zaprezentowana została interpretacja słowna wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu aktorów kaliskiego teatru Kamy Kowalewskiej i Lecha Wierzbowskiego.
W koncercie wzięło udział 6 chórów kaliskich oraz 9 orkiestr dętych OSP z terenu powiatu kaliskiego. Były to: Chór Bazyliki Kaliskiej, Chór „KOPERNIK” III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, Chór „DYSONANS” II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu, Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu, Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. H. Melcera w Kaliszu, Chór Szkoły Muzycznej im. H. Melcera II stopnia w Kaliszu oraz orkiestry dęte OSP z Chełmc, Mycielina, Liskowa, Iwanowic, Godziesz Wielkich, Koźminka, Kamienia, Pruszkowa i Stawiszyna.
Koncert odbył się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 110. rocznicy napisania „Roty” oraz 200 lat Kaliskich Towarzystw Muzycznych.
Organizatorem koncertu był Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, a partnerami: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, Fundacja Rodziny Wiłkomirskich.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak–Kamysz.
Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI