Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego - w atmosferze nazareńskiego domu Jezusa
Małżeństwo i rodzina zawsze były atakowane, ale z różnym stopniem natężenia, a w czasach współczesnych ta agresja stała się niezwykle silna - mówił bp Piotr Greger, który 1 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Podczas modlitwy w kaliskiej bazylice na ręce biskupa kaliskiego Damiana Bryla o. Dariusz Sambora OFM, komisarz Ziemi Świętej w Polsce przekazał relikwie z Groty Świętej Rodziny w Nazarecie.
Inicjatywa rozpoczęła się od przywiezienia do Ziemi Świętej jako wotum za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego podczas pielgrzymki diecezjan w listopadzie 2019 r. - Wtedy padła propozycja ze strony kustosza sanktuarium św. Józefa w Nazarecie o. Bruna Varriano (OFM) przekazania do Kalisza fragmentu skały z Groty Świętej Rodziny, wcześniej nazywanej Domem św. Józefa. Realizacji przeszkodziła pandemia związana z Covidem, w czasie której pielgrzymowanie w obie strony stało się niemożliwe – powiedział KAI ks. Krzysztof Kowalik.
Po ustaniu pandemii postanowiono wrócić do tej sprawy. – W tym czasie nastąpiła zmiana na stanowisku gwardiana. O. Varriano powierzono misję wikariusza Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, a jego miejsce zajął Polak o. Wojciech Bołoz (OFM), który przekierował sprawę do o. Pattona (OFM), kustosza Ziemi Świętej w Jerozolimie, który decyduje o sprawach relikwii. Prośba została rozpatrzona pozytywnie i relikwie z odpowiednimi dokumentami przybyły do Kalisza – zaznaczył ks. Kowalik.
Temat grudniowego spotkania brzmiał: „W Adwent razem ze św. Józefem – opiekunem Świętej Rodziny”.
W homilii bp Piotr Greger akcentował, że rodzina powinna być środowiskiem słuchania i życia tym, co Pan Bóg ma do powiedzenia. – Chodzi o to, aby nasze rodziny były środowiskami uważnego wsłuchiwania się w słowo Boże i miejscem regularnej modlitwy – powiedział celebrans.
Podkreślał, że na rodzinie spoczywa obowiązek poszanowania życia, a w tych sprawach nie ma miejsca na żadne ustępstwa i nie da się zawrzeć żadnego układu tam, gdzie kwestia dotyczy rozstrzygania co jest dobre, a co złe. - Piąte przykazanie Boże nie podlega żadnej dyskusji, jest jednoznaczne, czytelne, tu nie ma miejsca na kompromis. Wszelkie działania mające na celu pozbawienie życia dziecka jeszcze nienarodzonego jest grzechem ciężkim i przestępstwem moralnym. Takim zachowaniem pozostanie nawet wówczas, gdyby nie było Kościoła i jego nauczania. Ochrona istot niewinnych jest wymogiem sprawiedliwości, a nie kwestią przekonań religijnych – stwierdził kaznodzieja.
Zauważył, że małżeństwo i rodzina zawsze były atakowane, ale z różnym stopniem natężenia, a w czasach współczesnych ta agresja stała się niezwykle silna.
Biskup dodał, że wielu ludzi zatraciło świadomość bycia mężczyzną i kobietą. – Wiele krajów świata przyznało sobie nawet prawo do przedefiniowania małżeństwa i rodziny, lekceważąc i pomijając fundamenty zapisane w prawie naturalnym. Istnieje w tej kwestii ogromne pomieszanie pojęć, czasem celowe i zaprogramowane – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W swoim przemówieniu biskup kaliski podkreślił, że kawałek skały z Ziemi Świętej będzie przypominał o miejscu życia św. Józefa. – Będzie on zaproszeniem do budowania jedności między ziemią, na której św. Józef żył i ziemią, na której my dzisiaj modlimy się przez jego wstawiennictwo – mówił bp Bryl.
Życzył wiernym, aby rozpoczynający się Adwent był czasem przygotowania na święta Bożego Narodzenia, ale także czasem odnowy i szczególnego doświadczenia Boga, który chce być blisko człowieka.
Wcześniej konferencję nt. „Atmosfera nazaretańskiego domu. Czego uczy dziś Święta Rodzina?” wygłosił o. Dariusz Sambora OFM, wicekomisarz Ziemi Świętej w Polsce, przewodnik po Ziemi Świętej, obecnie posługujący w parafii Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach Wielkich. Rozmowę z franciszkaninem prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.
Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, bolesławieckiego, czermińskiego i raszkowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.
Tekst za: KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz