Umowy o dofinansowanie obiektów sakralnych
16 września w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał umowy o dofinansowanie projektów zgłoszonych przez Klasztor Ojców Dominikanów w Lublinie, Klasztor Ojców Paulinów Jasna Góra w Częstochowie oraz Diecezję Kaliską. Środki, które zasilą te projekty, pochodzą z VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Po podpisaniu umów odbyła się konferencja prasowa.
Ze strony beneficjentów sygnatariuszami umów są: o. Czesław Brud - administrator Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze, o. Grzegorz Kluz – przeor Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie oraz ks. Rafał Kopis – ekonom Diecezji Kaliskiej.
"To projekty nowoczesne, odnoszące się do naszego dziedzictwa kulturalnego, które jest tak pięknie strzeżone w obiektach sakralnych w Polsce" - powiedział podczas uroczystości wicepremier.
Jak zaznaczył, współczesne projekty kulturalne to nie tylko renowacja zabytków, możliwość odnowienia obiektów, ale także działalność ekspozycyjna, kulturalna, jaka jest z nimi związana.
"To działalność, która obejmuje młode pokolenie, osoby wykluczone, ale także przeciętnego użytkownika kultury. (…) Kultura w coraz większym stopniu staje się elementem rozwojowym. To już nie tylko inwestycja w długim okresie czasu, która ma zmieniać świadomość, postawę, podnosić poziom aspiracji kulturowych, ale są to także inwestycje, rozpędzające gospodarkę. Współczesne zabytki, rewitalizacja miast, przemysły kreatywne - to są najbardziej dynamiczne elementy, napędzające gospodarkę" - podkreślił prof. Gliński.
Jego zdaniem "nie ma przemysłu turystycznego, a także innych wielu innych działów gospodarki, bez zrewitalizowanej przestrzeni materialnej, zabytkowej, bez inwestowania w zabytki i bez projektów interaktywnych, które wychodzą do ludzi".
"Te 18 pierwszych wniosków to bardzo różnorodne projekty. Obrazuje to różnorodność polskiej kultury i różnorodność potrzeb. (…) Tych środków jest wciąż za mało w stosunku do potrzeb, ale udało nam się w przyszłym budżecie zwiększyć pulę na zabytki o 20 mln. Będziemy starali się co roku tę pulę zwiększać" – zapowiedział minister kultury.
Diecezja Kaliska zgłosiła projekt: „Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu”. Będą to działania renowacyjne i konserwatorskie w 17 zabytkowych kościołach tej diecezji, w tym również konserwacja drewnianych zabytków ruchomych stanowiących wyposażenie tych kościołów.
Celem projektu jest utworzenie Szlaku Zabytkowych Kościołów Diecezji Kaliskiej (także w wersji wirtualnej), stworzenie kompleksowego programu kulturalno-edukacyjnego obejmującego m.in. organizację przez wszystkie parafie biorące udział w projekcie: Festiwalu Muzyki Organowej „Czas zatrzymany w drewnie” oraz cyklicznych spotkań w ramach dni edukacyjno-historycznych pt. „Drewniana Podróż Do Przeszłości”.
Całkowity koszt projektu przekracza 10 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych to 8,6 mln zł.
Tekst i zdjęcia za: http://www.mkidn.gov.pl/