TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 19:37
Dziś 4°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

Parafialna droga do Emaus w Mikstacie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 06.04.2015

W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego mikstaccy parafianie, tak jak uczniowie Jezusa wyruszyli w drogę do Emaus. Nie oznacza to jednak, że udali się do Ziemi Jezusa. Mają bowiem mikstaczanie „swoją parafialną drogę do Emaus” , w  którą wyruszają  w tym szczególnym dniu niezależnie od warunków pogodowych. Mikstacka droga do Emaus nie jest tak długa, jak ta w którą wyruszyli dwaj uczniowie Jezusa, ale dla tej wspólnoty jest niezwykle ważna. Prowadzi z kościoła pw. Świętej Trójcy do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Rozpoczęła się tradycyjnie o godz. 15:00 odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.

W tym roku, w drodze do Emaus oprócz duszpasterzy mikstackiej wspólnoty parafialnej ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka, ks. Pawła Gomółki, uczestniczyli także kapłani- synowie naszej ziemi ks. kan. Michał Pacyna, ks. Ryszard Zieliński i ks. Mateusz Puchała.

Po koronce procesja z krzyżem, feretronami, chorągwiami, paschałem, figurą Chrystusa zmartwychwstałego  wyruszyła z kościoła.

Czym jest dla mikstackiej wspólnoty ta wyjątkowa droga? Z pewnością wiernością tradycji przodków, ale przede wszystkim świadectwem wiary, czasem refleksji i okazją do tego, by ogłosić światu radosną wieść „Pan zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał”.  Przemierzając ulice miasta procesja dotarła do Sanktuarium, gdzie zostały odprawione Nieszpory, w czasie których odczytana została Ewangelia św. Łukasza o uczniach zmierzających do Emaus. Tradycyjnie,  w zrozumieniu sensu tej drogi pomogły nam słowa Ks. Kan. Michała. Ks. Kan. skoncentrował w niej swoja uwagę na potrzebie obserwacji, wpatrywania się i dostrzegania Boga w otaczającym nas świecie. Wskazując na analogie naszej sytuacji z tą, którą doświadczali uczniowie z Ewangelii powiedział: „Ciągle uczymy się wiary w prawdę o zmartwychwstaniu, ciągle uczymy się tego czego ci dwaj uczniowie, którzy szli do Emaus, żeby Go poznać, żeby go rozpoznać”. Kontynuując  rozważanie ks. Kan. Michał podkreślił, że nasze oczy podobnie jak uczniów są na uwięzi, a współczesny świat utrudnia nam dostrzeżenie Jezusa.  Jednocześnie zaakcentował „ Ci uczniowie, ich historia pokazuje, że trzeba czasu, trzeba wsłuchania się, patrzenia, żeby wreszcie otworzyły się oczy, żebyśmy poznali, żebyśmy zobaczyli Boga”. Kaznodzieja podkreślił, że w dostrzeżeniu Boga mogą nam pomóc Eucharystia, sakramenty, gesty, słowa, a także piękno otaczającego nas świata.. Kończąc swoja refleksję ks. kan. powiedział „ Prośmy o taką łaskę, o taką wiarę, o takie oglądanie, aby nasze oczy każdego dnia coraz bardziej otwierały się na Boga, pomagały nam  coraz bardziej wierzyć, ufać i kroczyć ze zmartwychwstałym Panem”.

Uroczystość uświetniała Orkiestra Parafialna, która w tym roku obchodzi 45- rocznicę powstania. Jej członkowie wraz z kapłanami i wiernymi zatrzymali się przy się przy grobach Ks. Kan. Bernarda Langkaua- założyciela orkiestry  i Ks. Kan. Kazimierza Mądrego jego następcy. Delegacja Orkiestry Parafialnej złożyła znicze na grobach kapłanów, a Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak poprowadził modlitwę. O godz. 16:00 w Sanktuarium została odprawiona Msza Św.  Jezus przygotował ucztę, byśmy mogli Go rozpoznać przy łamaniu chleba.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła