Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł po raz 5. ulicami Ostrowa Wlkp.
Seksedukacja to deprawacja - pod takim hasłem odbył się V Marsz dla Życia i Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim. Marsz rozpoczął się od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył się ks. Paweł Wczesnym – wikariusz parafii konkatedralnej. - Radujemy się życiem, radujemy się rodziną, bo jako Kościół tworzymy rodzinę dzieci Bożych – mówił celebrans.
V Ostrowski Marsz dla Życia i Rodziny wyruszył spod Konkatedry i przeszedł ulicami Wiosny Ludów, Kolejową, Plac 23 Stycznia, Raszkowską, Konopnickiej, 60 Pułku Piechoty, Królowej Jadwigi, Rynek, Kościelną, Ledóchowskiego do Parku Miejskiego. Na czele marszu szła Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego.
Na zakończenie marszu w Parku Miejskim na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz koncert Big Bandu Powiatu Ostrowskiego.
Marsz zorganizowało Środowisko Tradycji Katolickiej, Parafia Konkatedralna, Stowarzyszenie Ludzie dla Ludzi oraz Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo. Patronat nad wydarzeniem objął Ordynariusz Diecezji Kaliskiej ks. bp Edward Janiak, a także Senator RP Łukasz Mikołajczyk i Wielkopolska Rada Rodziny.
Marsze dla Życia i Rodziny są publiczną manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju. Uczestników Marszów łączy przekonanie, że wartości te stanowią fundament ładu społecznego. Wydarzenie wyróżnia się afirmatywnym charakterem, ponieważ Marsze to przede wszystkim święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie manifestować radość z daru życia oraz rodziny, jako najlepszego środowiska do rozwoju osobowego każdego człowieka. W Marszach uczestniczą zarówno rodziny z dziećmi, jak też osoby starsze i samotne, członkowie ruchów, stowarzyszeń, duchowni i osoby publiczne.
Idea zorganizowania Marszu dla Życia i Rodziny zrodziła się w 2005 roku w Warszawie. Z roku na rok Marsz rozwijał się, przyciągając kolejnych sympatyków i wywołując coraz większe zainteresowanie mediów i opinii publicznej. Co roku też, w kolejnych miastach zawiązywały się lokalne komitety organizacyjne, które podejmowały się organizacji Marszów. Liczbę stu miast udało się przekroczyć w roku 2013. Rok 2019 to deklaracje zorganizowania Marszów w 150 miejscowościach! Koordynatorem Marszów w Polsce jest Centrum Życia i Rodziny, które też jest organizatorem Marszu w Warszawie.
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz