TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 15:27
Dziś 8°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Margaretkowa pielgrzymka do Legnicy i Krzeszowa

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 27.08.2016

W sobotę 27 sierpnia br. z Kalisza wyruszyła wyjątkowa pielgrzymka. Na szlaku podróży znalazła się Legnica i Krzeszów.

W Sanktuarium Św. Jacka w Legnicy 25 grudnia 2013 roku doszło do zdarzenia, które według biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego ma znamiona „Cudu Eucharystycznego”. Proboszcz ks. Andrzej Ziombra, po serdecznym powitaniu przedstawił historię parafii i opowiedział o „cudzie”. W tym wyjątkowym miejscu oprócz adoracji Pana Jezusa Eucharystycznego nie mogło zabraknąć modlitwy, która dla chrześcijanina jest najważniejsza i najpiękniejsza – Mszy Świętej. Tu jakby na nowo odczytuje się słowa znanej pieśni: „Bądźże pozdrowiona, Hostio żywa, W której Jezus Chrystus Bóstwo ukrywa!

Pełni wzruszenia pielgrzymi udali się następnie do kolejnego miejsca, tym razem do kościoła Św. Jana Chrzciciela. W tej franciszkańskiej świątyni znajduje się Mauzoleum Piastów (Monumentum Piasteum), w którym spoczywa ostatni przedstawiciel dynastii Piastów książę Jerzy Wilhelm. Tu także odbierają cześć relikwie błogosławionych męczenników z Pariacoto – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Legnica to miasto, które posiada wiele zabytków, ciekawą historię i wspaniałych ludzi. Takim okazał się pan Wojciech, który wszystkich ujął swoją wiedzą i poczuciem humoru... Pan Wojtek oprowadził pielgrzymów jeszcze po Starym Rynku i Katedrze Legnickiej, na koniec został zaproszony na lody...

Dalsza trasa pielgrzymki wiodła do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium oraz celem pielgrzymek. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP. Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba.

W Krzeszowie pielgrzymi przede wszystkim modlili się w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP - pięknej późnobarokowej świątyni z przebogatym wnętrzem, nazywanej Europejską Perłą Baroku.  Podziwiali przepiękny kościół Św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. Dalej w tylnej części bazyliki pątnicy zobaczyli Mauzoleum Piastów Świdnicko - Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa. Największym skarbem sanktuarium jest XIII - wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez Św. Jana Pawła II. Sanktuarium w Krzeszowie to miejsce gdzie trzeba powrócić i jeszcze raz dotknąć...

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniały pielgrzymkowy czas. Szczególnie zaś ks. Ryszardowi Szurkowi i s. Małgorzacie Depce. Organizatorem wyjazdu był Tomasz Klimowicz i  wspólnota Apostolat Margaretka przy parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu.

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła