Kwietniowa modlitwa za rodziny w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu
Szczególnie trzeba nam pod opiekę Maryi i Józefa oddać wszystkie rodziny, które tak bardzo są atakowane przez złe moce, bo zniszczenie rodzin prowadzi do upadku społeczeństwa – mówił bp Adam Bałabuch, który 7 kwietnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „W Roku Rodziny Amoris Laetitia pragniemy na nowo odkryć wartość życia małżeńskiego i rodzinnego”.
W homilii bp Adam Bałabuch podkreślał, że w Bożym planie zbawienia św. Józef odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ jest opiekunem, stróżem, obrońcą Jezusa i Maryi. – Św. Józef jest głową Świętej Rodziny. W najtrudniejszych chwilach to właśnie on zapewnia bezpieczeństwo Jezusowi i Maryi. My jesteśmy zaproszeni, by także oddać się opiece św. Józefa i uczynić go naszym obrońcą – powiedział biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.
Akcentując, że w sercu św. Józefa odnajdujemy kochające wszystkich ojcowskie serce Boga wskazał, że zmarły bp Teofil Wilski słowa „Służyć ojcostwu Boga” uczynił zawołaniem swojej posługi biskupiej.
Zaznaczył, że na miłości i zawierzeniu Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi i św. Józefa trzeba budować życie małżeńskie i rodzinne. - Trzeba zrobić wszystko, by ratować każde małżeństwo zawarte przed Bogiem i każdą rodzinę. Trzeba zabiegać, by ratować każde ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Trzeba walczyć, by egoizm i złości nie wyparły miłości z naszych serc i nie prowadziły do ich zatwardziałości – stwierdził kaznodzieja.
Wskazał, że tocząca się na Ukrainie wojna pokazuje do czego zdolny jest człowiek, który wypiera Boga i Jego miłość z serca. – Taki człowiek zdolny jest do największych zbrodni tak, jak to jest w wypadku rosyjskiego agresora, który nie oszczędza nawet dzieci i kobiet. Ci, którzy przepełnieni są egoizmem i zatwardziałością serca są także zdolni do agresji wobec zupełnie bezbronnych. Takimi są także dzieci nienarodzone – mówił hierarcha.
Przekonywał, że każdy chrześcijanin posłany jest do dawania świadectwa. – Prośmy Maryję i św. Józefa o łaskę nawrócenia, byśmy weszli na drogę miłości i świętości, odważnego i czytelnego świadectwa, które płynie ze słuchania głosu Pańskiego – powiedział bp Bałabuch.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Adam Bałabuch w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W swoim przemówieniu biskup kaliski wspomniał zmarłego niedawno bpa Wilskiego. – Ks. biskup Teofil pracował w naszej diecezji, przedtem służył w archidiecezji gnieźnieńskiej. Pamiętamy dzisiaj o nim, ponieważ przez kilkanaście lat towarzyszył tej modlitwie pierwszoczwartkowej i był bardzo dzielnym obrońcą życia, a szczególnie promował wszystkie działania duszpasterstwa rodzin w naszej diecezji i nie tylko – powiedział bp Bryl.
Zapewnił, że w Narodowym Sanktuarium św. Józefa trwa nieustanna modlitwa o pokój na Ukrainie. - Chciałbym zaprosić, żebyśmy w parafiach, ale także w naszych domach nie ustawali w modlitwie o pokój. Wierzymy, że Jezus jest Panem tego wszystkiego, co dzieje się na świecie i że do Niego należy ostatnie słowo. Mimo że słyszymy o trudnych i dramatycznych doświadczeniach, nie traćmy tej ufności i nadziei, że Chrystus może nas przez to wszystko przeprowadzić – przekonywał ordynariusz diecezji kaliskiej.
O. Tadeusz Rydzyk nawiązując do słów papieża Franciszka, który powiedział, że Polacy dają wielką lekcję człowieczeństwa zachęcał do modlitwy i pomocy mieszkańcom Ukrainy, którzy cierpią z powodu wojny. Prosił też o modlitwę za księży i siostry zakonne posługujących na Ukrainie.
Wcześniej konferencję nt. „Jezus architektem: budujmy dom na skale” wygłosili ks. Rafał Siwek, autor rekolekcji wielkopostnych „Dom na skale” w Roku Rodziny Amoris Laetitia, a także małżonkowie ze wspólnoty „Misja Rodzina” Joanna i Łukasz Szymańscy oraz Aleksandra i Przemysław Matysek. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, alumni ASD w Poznaniu, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów grabowskiego, koźmińskiego i krotoszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.
Podczas Mszy św. zaśpiewał chór złożony z kleryków roku propedeutycznego.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz