Liturgia Wielkiego Piątku w Katedrze Kaliskiej
Biskup Kaliski Edward celebrował Liturgię Wielkiego Piątku w Kaliskiej Katedrze. Zdjąwszy biskupi pierścień, a przed aktem leżenia krzyżem także obuwie, przystąpił do sprawowania Wielkopiątkowego Misterium.
Na Krzyżu dokonuje się nasze zbawienie. Cierpienie w świecie odzyskuje swój sens. Tutaj poznajemy zło grzechu, ale i miłość Boga do każdego człowieka – mówił w homilii bp Edward.
Biskup Kaliski podkreślał, że ukrzyżowanie w starożytności było najokrutniejszą i najhaniebniejszą karą. - Od czasów apostolskich do dziś wielu ludzi nie chce się pogodzić z obrazem Boga, który stał się człowiekiem i umarł na Krzyżu dla naszego zbawienia. Dramat Krzyża pozostaje nadal zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan. Stale występuje pokusa odmawiania wartości Krzyżowi – powiedział bp Janiak.
Stwierdził, że dzięki rozważaniom wydarzeń męki przedstawionej w Ewangelii nawróciło się już wielu ludzi. - Owoce męki Pańskiej są niezliczone. Napełniła ona świat pokojem, łaską, przebaczeniem, szczęściem duszy i zbawieniem. Odkupienie, którego raz jeden dokonał Chrystus rozciąga się na każdego człowieka, ale niezbędne jest nasze współdziałanie. Jezus umarł za mnie, jakbym był kimś wyjątkowym. To zbawcze odkupienie Chrystusa dokonuje się ilekroć przy ołtarzu sprawowana jest Msza św. – zaznaczył hierarcha.
Wskazał, że Jezus na Krzyżu powierzył nam Maryję jako naszą Matkę. - Jeżeli przyjmiemy Maryję pełnym sercem Ona nauczy nas stania pod Krzyżem. Ona nauczy nas uczestnictwa w Eucharystii. Prośmy także, abyśmy dali się Jej prowadzić do Jezusa pod Krzyż – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.
Biskup zachęcał do adorowania Krzyża. - Adorując Krzyż naszego Pana mówmy w głębi naszego serca: kłaniamy się Tobie Chryste, błogosławimy Ciebie, żeś przez Krzyż Twój święty świat odkupić raczył – powiedział bp Janiak.
Po odśpiewaniu Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża i procesja z krzyżem wewnątrz świątyni. Wierni kilkakrotnie klękali i śpiewali ,,Święty Boże’’. Po Komunii św., w asyście Straży Rzymskiej, przeniesiono Najświętszy Sakrament do grobu, gdzie trwa adoracja. W nabożeństwie uczestniczył Biskup Senior Stanisław Napierała, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa ks. prał. Aleksander Gendera, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, kapłani pracujący w Wyższym Seminarium Duchownym, Kurii Diecezjalnej i katedrze.
Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI