W obronie małżeństwa i rodziny u Świętego Józefa
Małżeństwu i rodzinie wyrządza się wiele krzywdy przez przyjmowane konwencje i ustawy, które wypaczają Boży plan wobec tych instytucji. Wyrządza się krzywdę rodzinie, kiedy proponuje się rozwiązania niby dla jej dobra, które uderzają w życie poczętych, ale jeszcze nienarodzonych dzieci – mówił bp Adam Bałabuch, który 2 lipca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Ewangelia życia i stworzenia. O centralnej roli rodziny w pielęgnowaniu daru życia – o rodzinie zatroskanej o wspólny dom”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych.
Konferencję nt. rodziny wygłosił o. dr Stanisław Jaromi, absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. Prelegent wskazywał, że rodzina powinna być miejscem pielęgnowania miłości do życia i troski o wspólny dom. Zachęcał do przeczytania encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.
Mszy św. przewodniczył bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w ramach Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów grabowskiego, sycowskiego, wołczyńskiego i pielgrzymi z całej Polski.
W homilii celebrans podkreślał, że człowiek jest zaproszony do miłości, która potrafi wyjść w kierunku drugiej osoby. – Człowiek jest w centrum zainteresowania Boga i staje się do Niego podobny, gdy w swoim centrum umieszcza innych. Wtedy tak naprawdę człowiek potrafi kochać i staje się szczęśliwy. Szczęście to umiejętność życia w postawie ofiarnej, to życie dla innych, zwłaszcza dla swoich najbliższych: żony, męża czy dzieci – mówił bp Bałabuch.
Wskazał, że papież Franciszek bardzo stara się o odrodzenie małżeństwa i rodziny, a dokonuje się to poprzez synod poświęcony rodzinie, który odbędzie się w październiku. – Jest to sprawa ogromnie ważna w czasach, kiedy młodzi żyją bez zobowiązań, nie widzą potrzeby zawierania sakramentu małżeństwa, kiedy tak wiele rodzin rozpada się. Trzeba pokazać tym wszystkim, którzy się pogubili, jak czymś wielkim i wspaniałym jest realizacja Bożego planu odnośnie małżeństwa i rodziny i jak czymś wspaniałym jest wierność, miłość i uczciwość małżeńska w dobrej i złej doli aż do końca życia – zauważył kaznodzieja.
Zaznaczył, że we współczesnym świecie niełatwo być świętą rodziną. – Świat nie zawsze podziela i lansuje wyznawane przez nas wartości. Jednak wśród wszelkich ograniczeń, prób i wyzwań, jakie stawia nam życie, powinniśmy pamiętać, że narzekanie i załamywanie rąk nie jest ani dobrym, ani rozsądnym rozwiązaniem – przekonywał hierarcha.
Stwierdził, że małżeństwu i rodzinie wyrządza się wiele krzywdy przez przyjmowane konwencje i ustawy, które wypaczają Boży plan wobec tych instytucji. – Wyrządza się krzywdę rodzinie, kiedy proponuje się rozwiązania niby dla jej dobra, które uderzają w życie poczętych, ale jeszcze nienarodzonych dzieci. Przypominamy wszystkim, którzy podnieśli rękę za in vitro, a zwłaszcza tym, którzy uważają się za wierzących i przynależących do Kościoła, że zarodek to nie tylko zlepek komórek – mówił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.
Wskazywał, że współczesne rodziny powinny czerpać przykład ze Świętej Rodziny. – Powierzamy dzisiaj Bogu Najwyższemu nasze rodziny. Niech pełniej odzwierciedlają tę miłość, jaka łączyła Jezusa, Maryję i Józefa, która tak pięknie promieniuje z czczonej w tym sanktuarium ikony. Módlmy się, aby za przyczyną Maryi i Józefa Pan uleczył nasze rodziny, napełnił je swoim pokojem i doprowadził do jedności – powiedział bp Bałabuch.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Odmówiono została też modlitwa w intencji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat rodziny.
W swoim przemówieniu bp Edward Janiak podziękował ks. prał. Leszkowi Szkopkowi, który 16 lat był dyrektorem Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, a obecnie został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie i dziekanem dekanatu sycowskiego.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI