Kwietniowa modlitwa za rodziny, małżeństwa i w intencji ochrony życia
Prawdziwe wychowanie człowieka wyraża się w braniu odpowiedzialności za dom, Kościół, całe społeczeństwo – mówił bp Adrian Put, który 4 kwietnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „Prawda o zmartwychwstaniu Jezusa zobowiązuje do codziennego świadectwa wiary w domu, rodzinie, wspólnocie, miejscu pracy”.
W homilii bp Adrian Put wskazał, że wychowanie musi uwzględniać całą prawdę o człowieku. - Jakim zubożeniem człowieka byłoby myślenie, że wychowanie to tylko to, co dotyczy naszej fizyczności, ewentualnie naszej psychiki czy intelektu. Jakim zubożeniem byłoby dla człowieka, gdybyśmy pozbawili się owej perspektywy duchowej w życiu. Prawdziwe wychowanie człowieka musi uwzględniać zarówno obszar duchowy, jak i obszar fizyczny, zarówno to, co należy do rzeczywistości Bożej i to, co należy do porządku stworzonego – powiedział celebrans.
Odwołując się do Psalmu z dnia stwierdził, że wychowania potrzebują nie tylko młode pokolenia. - Człowieczeństwo musi w nas nieustannie wzrastać. Nigdy nie jest za późno na to, aby móc stać się w pełni człowiekiem według planu Bożego. Może być tak, że ktoś się sprzeciwi owej godności człowieka w sobie, ale nigdy nie jest za późno na to, aby dzięki łasce Bożej na nowo odpowiedzieć na marzenie Boże, aby człowiek z Psalmu 8 mógł w nas się wyrazić – zaznaczył kaznodzieja.
Akcentował, że w wychowywaniu ważne jest nie tylko przekazywanie wiedzy i umiejętności, ale uczenie odpowiedzialności. - Prawdziwa dojrzałość w wychowaniu zawsze będzie polegała na odpowiedzialności. Odpowiedzialny człowiek to odpowiedzialny ojciec, mąż, odpowiedzialna żona, matka. Nie da się budować społeczeństwa tak długo, gdy te nasze podstawowe relacje wynikające z zobowiązań rodzinnych będą zachwiane. Jak można być kimś, kto stoi na czele społeczeństwa, kiedy z domu nie wyniosę tej podstawowej umiejętności bycia odpowiedzialnym za to, co robię i co czynię – mówił biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Przekonywał, że dojrzałość duchową człowiek kształtuje poprzez Słowo Boże, liturgię i wspólnotę Kościoła. – Wychowanie to nie tylko przekaz wiedzy i kształtowanie pewnych umiejętności, to nie tylko wychowanie nas do tego świata, ale prawdziwe wychowanie będzie dotyczyło tego, co nadprzyrodzone, bo chodzi o pełną prawdę o człowieku – zaakcentował bp Put.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Adrian Put zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W przemówieniu biskup kaliski prosił wiernych o modlitwę w intencji małżeństw i rodzin przeżywających trudności. – Proszę módlmy się za małżeństwa i rodziny, które mierzą się z chorobą dziecka czy innego członka rodziny. Obok tej modlitwy ważne jest także nasze wyjście i pomoc. Wspierajmy tych, którym jest trudno, np. przyjąć dziecko, którym ich Pan Bóg obdarzył. Bądźmy wsparciem i umocnieniem – mówił bp Damian Bryl.
O. Tadeusz Rydzyk zachęcał, aby modlić się za Kościół i ojczyznę. Wskazywał, że we współczesnym świecie potrzeba rzetelnych dziennikarzy.
Wcześniej w ramach konferencji ks. Sławomir Kostrzewa, kapłan archidiecezji poznańskiej, duszpasterz studentów, małżeństw i rodzin, publicysta i kulturoznawca, prowadzący własny kanał ewangelizacyjny na YouTube wskazywał na rodzinę jako narzędzie ewangelizacji. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adrian Put. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, pleszewskiego i zdunowskiego oraz pielgrzymi z Polski.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz