Kurs dla operatorów audiowizualnych (fotografów i kamerzystów) w czasie celebracji liturgii
Z inicjatywy biskupa Damiana Bryla w diecezji kaliskiej został przeprowadzony pierwszy kurs dla operatorów audiowizualnych, czyli fotografów i kamerzystów, którzy wykonują swoje zadania w czasie celebracji liturgii.
Młodym parom, rodzicom chrzczonego dziecka, młodzieży przyjmującej bierzmowanie czy też rodzicom dzieci, które po raz przystępują do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej trudno wyobrazić sobie, że momenty takie nie będą uwiecznione na zdjęciach lub na filmie. Dlatego wynajmują fotografów i kamerzystów, aby te wykonały dla nich taką pracę. – Może ktoś, kto zobaczył ogłoszenie o kursie pomyślał, że chcemy uczyć takie osoby jak wykonywać zdjęcia… ale nie takie było przesłanie. Chcieliśmy przedstawić rolę i właściwe zachowanie osób rejestrujących uroczystości kościelne w czasie liturgii. Chodzi o ukazanie przestrzeni sakralnej, w której wykonujecie swoją pracę – mówi ks. prof. dr hab. Dariusz Kwiatkowski, który prowadził kurs.
Zrozumieć liturgię
Jak podkreśla prowadzący kurs, pierwszym i najważniejszym elementem jaki powinna znać osoba, która wykonuje zdjęcia podczas uroczystości kościelnych jest zrozumienie czym właściwie jest liturgia i jak ona przebiega. Są bowiem chwile, w których wierni powinni wyjątkowo skupić się i nie powinni być rozpraszani. - Są takie momenty jak liturgia słowa czy przeistoczenie, których w żaden sposób nie powinno się zakłócać. A jak mówią nam księża, te chwile, zwłaszcza liturgia słowa, często stają się momentem intensywnej pracy fotoreporterów – mówi ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski. Właśnie, aby zapobiec tego typu sytuacjom – które zakłócają przebieg uroczystości i w konsekwencji generują niepotrzebne napięcia pomiędzy księżmi, a osobami, które rejestrują przebieg kościelnych uroczystości – zorganizowano specjalny kurs.
– Bardzo cieszę się, że na ten pierwszy kurs przybyły osoby, które zdają sobie sprawę ze swojej roli podczas celebracji liturgii. Wielu podkreślało, że taki kurs to doskonały pomysł, gdyż sami byli świadkami wielu niewłaściwych zachowań swoich kolegów po fachu – mówi ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski. Z jakimi „grzechami” spotkali się uczestnicy kursu? Bieganie z kamerą wokół młodej pary, próba wykonywania zdjęć zza księdza podczas podniesienia czy wręcz instruowanie księdza jak ma się zachować podczas liturgii, bo to zdjęcia są najważniejsze. I choć przyznają, że to przypadki rzadkie i ekstremalne, to i tak nie powinny mieć miejsca.
Zasady obowiązują od dawna
W trosce o zapewnienie właściwej obsługi w przypadku rejestracji kościelnych uroczystości, właściwe wskazania zostały wydane przez Komisję Episkopatu Polski do Spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego już w 1994 r. Dlatego dla osób, które wykonują zdjęcia i filmy podczas liturgii to nic nowego. – Podczas naszego kursu panowało zrozumienie dla pewnych wymagań, jakie stawia się przed fotografami i kamerzystami. Zresztą ten pierwszy kurs przebiegał w bardzo dobrej atmosferze. Dużo rozmawialiśmy, wymienialiśmy się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Jestem przekonany, że ten kurs dał wiele jego uczestnikom, ale również ja wiele się nauczyłem – mówi ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski.
Po co ten kurs?
Do tej pory w diecezji kaliskiej kurs dla fotografów i kamerzystów, którzy wykonują swoje zadania w czasie celebracji liturgii nie był organizowany, dlatego też księża zgłaszali, że warto tę sprawę uregulować. – Nie chodzi w żaden sposób o ograniczanie pracy fotografów i filmowców. Chodzi o to, aby było w naszej diecezji grono osób, którzy będą wiedzieli jak zachować się podczas rejestracji uroczystości kościelnych. Od chwili, kiedy biskup Damian Bryl wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia takiego kursu, księża naszej diecezji mają podstawę wymagać zaświadczenia o jego ukończeniu od operatorów. Osoby takie powinny mieć również pierwszeństwo w możliwości rejestracji liturgii przed osobami, które kursu nie ukończyły – mówi ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski. Lista osób, które ukończyły kurs dostępna będzie na stronach internetowych Diecezji Kaliskiej.
Jak powinieneś zachować się podczas wykonywania zdjęć podczas liturgii?
1. Jeżeli podczas liturgii pracuje operator wynajęty do rejestracji przebiegu uroczystości, powstrzymaj się od wykonywania zdjęć. Skup się na liturgii i jej przeżywaniu, jemu pozostaw pracę.
2. Jeżeli nie ma wynajętej osoby, a ktoś poprosił Cię o zrobienie kilku zdjęć – np. podczas chrztu – po pierwsze ustal szczegóły z księdzem przed uroczystością.
3. Staraj się nie przeszkadzać! Pamiętaj też, że są momenty takie jak liturgia słowa, kiedy uczestnicy liturgii nie powinni być rozpraszani.
4. Staraj się być jak najmniej widoczny. Jeżeli to możliwe stań z boku, nie chodź bez przerwy po kościele.
Więcej o samym kursie dla operatorów audiowizualnych, czyli fotografów i kamerzystów, którzy wykonują swoje zadania w czasie celebracji liturgii opowiada ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski:
Ks. prof. Dariusz Kwiatkowski podsumowuje tegoroczną edycję kursu i jednocześnie zapowiada kolejną, która odbędzie się w roku 2024 (w pierwszą i drugą sobotę Wielkiego Postu):
Uczetniczy kursu w rozmowie z Radiem Rodzina Diecezji Kaliskiej wyrazili swoje opinie nt. odbytego kursu:
Podkreślali, że taki kurs jest ważny i niezwykle pomocny:
Podczas zajęć operatorzy audiowizualni zostali uwrażliwieni na poczucie sacrum w liturgii:
Uczestnicy kursu zachęcają innych do wzięcia udziału w kursie, który po raz pierwszy odbył się w diecezji kaliskiej:
Przypominamy, że kolejny dla operatorów audiowizualnych, czyli fotografów i kamerzystów, którzy wykonują swoje zadania w czasie celebracji liturgii odbędzie się w roku 2024 (w pierwszą i drugą sobotę Wielkiego Postu).
Tekst: Krzysztof Szukalski
Zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz