Kto ten Chleb spożywa, będzie żył na wieki – procesja Bożego Ciała w Ostrowie Wielkopolskim
W pięknym czerwcowym słońcu ulicami Ostrowa Wielkopolskiego przeszła procesja Bożego Ciała. Podniosłą atmosferę tego dnia dało się odczuć w całym śródmieściu Ostrowa, a zbliżając się do kościoła pw. Św. Antoniego, skąd wyruszała procesja, świąteczny nastój przepełniał już niemal wszystkich.
Ulica Raszkowska mieniła się kolorami sztandarów i feretronów, a piękną oprawę dopełniały dzieci w białych sukienkach i albach, z białymi liliami w dłoniach. Awangardę pocztów sztandarowych stanowili przedstawiciele parafii Matki Boskiej Fatimskiej:
Tuż za feretronem i pierwszym sztandarem postępowali przedstawiciele parafii pw. Miłosierdzia Bożego:
Ostrowianie tłumnie uczestniczyli w tym wielkim święcie, a Przenajświętszy Sakrament w procesji do pierwszego ołtarza niósł biskup Łukasz Buzun.
Oprócz Ewangelii, uczestnicy procesji mogli w tym roku słuchać przy poszczególnych ołtarzach rozważań przygotowanych przez ks. kan. Bogumiła Kempę:
Przy drugim ołtarzu, Jezusa w Najświętszym Sakramencie przywitał Chór Nauczycielski z Ostrowa Wielkopolskiego:
Ksiądz Bogumił podkreślił słowa Ewangelii mówiące o tym, jak spragnieni słów Jezusa Żydzi, oczekiwali na Jego nauczanie przez trzy dni:
Przy trzecim ołtarzu, przy wejściu na ostrowski rynek, na Chrystusa w Eucharystii oczekiwał Chór Echo:
W swych rozważaniach ks. Bogumił zauważył, że procesja, ale i nasza droga życiowa, jest jak droga apostołów do Emaus, w której musimy rozpoznać Jezusa:
Przy czwartym ołtarzu, przed ostrowskim ratuszem, na procesję oczekiwał Chór Konkatedralny:
Rozważania przy tym ołtarzu mówiły o tym, iż pełnię szczęścia możemy znaleźć tylko w Chrystusie:
Tłem dla czwartego ołtarza, był Miejski Ratusz i w tym znamiennym miejscu, Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wlkp. Jarosław Liciecki odczytał historyczny dekret ofiarujący miasto Najświętszemu Sercu Jezusowemu:
Zwieńczeniem procesji łączącej duchowieństwo i mieszkańców Ostrowa, była koncelebrowana Msza święta pod przewodnictwem biskupa Łukasza Buzuna, który jeszcze przed wejściem do konkatedry św. Stanisława Biskupa, udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.
Biskup Łukasz wygłosił także homilię podsumowującą dzisiejszą uroczystość:
Biskup zauważył, że jesteśmy na pustyni tego świata, a Ciało Chrystusa jest wyrazem Miłości Boga:
Całą uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu Boże coś Polskę, a radością tego dnia dzielił się z nami proboszcz parafii konkatedralnej ks. kan. Adam Kosmała:
Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz