TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Adeli, Felicyty, Klemensa 24 Listopada 2024, 00:56
Dziś 1°C
Jutro 12°C
Szukaj w serwisie

Książka o Księdzu Prałacie Czesławie Majorku

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 29.05.2013

Książka pt. „Ksiądz Czesław Majorek nasz duszpasterz…” dokumentująca życie i działalność pierwszego proboszcza parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim oraz dzieje tworzenia tej parafii i budowę kościoła ukazała się siedem lat po śmierci wielkiego duszpasterza.

Pomysłodawcą wydania książki był zespół parafian w składzie: ks. kanonik Marian Niemier, proboszcz parafii, Wiesław Domański, Maria Frąszczak, Marian Głodek, Piotr Goliński, Andrzej Jakubek, Józef Kozan, Krystyna Sufryd, Bożena Woś, Czesław Woś, Henryk Zieliński. - Ksiądz Prałat Czesław Majorek, któremu poświęcamy tę publikację, należał do grona osób skromnych, bardzo pracowitych, mądrych i twórczych. Cała jego posługa życiowa polegała na otwieraniu się na drugiego człowieka: potrafił jednoczyć, pomagać i poświęcać się w bardzo trudnych czasami sytuacjach. Dla naszego środowiska, szczególnie miasta Ostrowa Wielkopolskiego, zasłużył się przede wszystkim jako duszpasterz, jako jego obywatel i mieszkaniec. Pozostawił po sobie znaczący ślad przede wszystkim jako twórca parafii i realizator budowy kościoła pw. św. Pawła Apostoła. Odszedł od nas w dniu 12 kwietnia 2006 r. – czytamy w przedmowie książki.

Publikacja składa się z 10 rozdziałów, których autorami są: ks. prałat Alfred Mąka, Krystyna Sufryd, Bożena Woś, Ewa Kotowska-Rasiak, Józef Kozan i Krzysztof Kubicki. Zdjęcia i materiały do książki udostępniło bardzo wiele osób, którzy zostali imiennie wymienieni w książce.

Pierwszy rozdział dotyczy okresu dzieciństwa, młodości, czasów seminaryjnych, pierwszych lat kapłaństwa i objęcia ostrowskiej parafii. Szczegółowe informacje na ten temat przekazała matka kapłana Katarzyna Majorek. Kolejne rozdziały poświęcone są organizowaniu nowej parafii, budowie kościoła, grupom duszpasterskim działającym w parafii, działalności ks. Majorka w środowisku lokalnym. Jest też rozdział poświęcony śmierci i uroczystościom pogrzebowym, w którym można znaleźć przemówienie Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały nad grobem zmarłego kapłana. Autorzy piszą także o tablicy pamięci, nadaniu ulicy imienia ks. Majorka, obchodach rocznicowych śmierci duszpasterza. W książce zamieszczono wiersze napisane ku czci pierwszego proboszcza parafii św. Pawła Apostoła. Ostatni rozdział poświęcony jest następcy – ks. kanonikowi Marianowi Niemierowi, który kontynuuje dzieło swojego poprzednika. Projekt graficzny wykonała Aleksandra Gumienna, a zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny ks. prałata Majorka, zespołu redakcyjnego, parafian i wielu innych osób związanych z tym kapłanem.

Promocja książki odbyła się w środę, 29 maja, w Domu Katolickim przy parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. infułat Tadeusz Szmyt, emerytowany wikariusz biskupi, ks. prałat Alfred Mąka, emerytowany proboszcz Konkatedry, ks. kanonik Marian Niemier, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła, ks. Maciej Kweiser, wikariusz parafii Chrystusa Króla w Rokietnicy – siostrzeniec ks. Majorka, mama Katarzyna, siostry Barbara i Irena z rodzinami, przedstawiciele byłych i obecnych władz samorządowych, delegacje kolejarzy, strażaków i Klubu Amazonek, których był duszpasterzem.

Zaproszeni goście dzielili się wspomnieniami o ks. Majorku:

Ks. kanonik Marian Niemier

Pierwsze moje spotkanie z ks. Czesławem było w Ostrowie. Byłem wikariuszem w Farze, obecnej Konkatedrze. Tutaj przyjeżdżałem na odpust, czy słuchanie spowiedzi. To były pierwsze spotkania. Uczyliśmy także razem w Technikum Gastronomicznym. Nasze drogi spotkały się na wspólnym wyjeździe na pielgrzymkę do Rzymu… Nie przypuszczałem, że będę tutaj proboszczem. Dwa tygodnie po pogrzebie wezwał mnie Ksiądz Biskup i zaproponował parafię św. Pawła. Podjąłem się tego zadania i rozpocząłem tutaj kontynuację tego, co podjął ks. Czesław. Ksiądz Biskup uczynił mnie także kapelanem strażaków i kolejarzy… Chcę, żeby ta wspólnota parafialna dalej była chlubą w Ostrowie Wielkopolskim. Cieszę się, że powstała ta książka. Jest ona rysem historycznym rzucającym światło na osobę ks. prałata, pierwszego proboszcza, a zarazem jest kroniką powstawania tej parafii. Cieszę się, że udało się to zrobić. Będzie to dzieło mówiące o proboszczu i ludziach tej parafii. Dziękuję zespołowi, który stworzył tę książkę i tym wszystkim, którzy zaangażowali się, aby to dzieło powstało.

Ks. prałat Alfred Mąka

Ks. Majorek przyszedł cichutko i w takiej dobrej atmosferze do końca trwaliśmy. Wszyscy kapłani z Ostrowa cieszyli, że ten kapłan tu przyszedł. Ks. Majorek nie miał wcześniej doświadczeń z budową, ale z tego zadania wywiązał się wspaniale. Nie przypuszczaliśmy, że tak wcześnie zostawi kościół, który wybudował, że nie będzie cieszyć się nim przez dziesiątki lat. To jego dzieło pozostanie w pamięci. Dobrze, że następca kontynuuje to, że ręka w ręka, chociaż tam już z zaświatów, dalej budują ten Boży Kościół. Bóg zapłać Panu Bogu za tego kapłana.

Ks. Maciej Kweiser

Gdy dowiedzieliśmy się o tej książce, to byliśmy bardzo szczęśliwi i dumni. Wyjątkowe jest mieć kogoś takiego w rodzinie. Moje kapłaństwo odkrywałem dzięki mojemu wujowi. Rok temu odprawiłem tutaj Mszę św. za niego. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w dzieło tej książki, którzy pamiętają, dbają o grób wuja, którzy pamięcią i życzliwością pamiętają o babci. Dla babci jest to bardzo ważne, że pamięć o wuju trwa. Chcę babci podziękować za wuja i jego świadectwo życia. Dziękuję Bogu, że w naszej rodzinie mieliśmy zaszczyt mieć tak wielką osobę, tak wspaniałego człowieka. Dziękuję za to, że pamiętacie o wuju, bo nam w rodzinie go brak. Zapewniam o modlitwie za parafię, kapłanów tu pracujących i za wszystkich, którzy słowem, gestem i czynem przyczynili się do tego, że ta książka powstała.

Wieczór promocyjny uświetnił występ dziecięcego chórku „Nutki Apostoła” pod kierunkiem Anity Brzozowskiej-Szymankiewicz. Wiersze ku czci ks. Majorka recytowali: Eugenia Zawidzka i Kazimierz Adamowicz. Podczas spotkania zaśpiewano także piosenkę napisaną przez Józefa Kozana po śmierci pierwszego proboszcza parafii św. Pawła Apostoła.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła