Kościół w Dębem ustanowiony Sanktuarium Matki Bożej Dębskiej - Wychowawczyni i Opiekunki
Biskup kaliski Edward Janiak ustanowił kościół pw. Zwiastowania NMP Sanktuarium Matki Bożej Dębskiej, Wychowawczyni i Opiekunki. W świątyni znajduje się namalowany ok. 1450 r. obraz Madonny ze szczygłem, który został uznany za cudowny w 1601 r., co miało wpływ na rozwój kultu maryjnego w tym miejscu.
Podczas Mszy św. bp Edward Janiak poświęcił odnowioną świątynię i plac przykościelny ze stacjami drogi krzyżowej. Udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania.
W homilii celebrans dziękował proboszczowi i parafianom za zaangażowanie w odnowienie świątyni, za ofiarność i modlitwę. – Dziękuję wam wierni, którzy zaufaliście księdzu składając często wdowi grosz z tego, co w budżecie przydałoby się, a jednak na Dom Boży, dla Kościoła z motywacji wiary złożyliście te ofiary. Dziękuję każdemu kto przez modlitwę, ofiarę, życzliwość wspiera parafię – mówił bp Janiak.
Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania podkreślał, że o wiarę trzeba dbać poprzez uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. i modlitwę.
Zaznaczył, że najważniejszą drogą prowadzącą do Boga jest drugi człowiek. – Nie potrafimy inaczej pokazać miłości do Pana Boga. Popatrz czy przypadkiem ktoś przez Ciebie nie płacze, czy komuś nie dokuczasz, czy nie powinieneś kogoś przeprosić. U świętych widoczne są dwa znamiona świętości – miłość do Eucharystii i miłość do innych ludzi – wskazywał kaznodzieja.
Biskup kaliski Edward Janiak mianował ks. Sławomira Kęszkę, proboszcza parafii pw. Zwiastowania NMP w Dębem, kanonikiem prałatem Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu.
Kościół parafialny w Dębem od 1607 r. jest miejscem szczególnego kultu Matki Bożej Rodzicielki Maryi. Tutaj bowiem umieszczony został obraz NMP namalowany ok. 1450 r., który od początku XVI w. był otoczony czcią w miejscowej kaplicy. Wizerunek Madonny ze szczygłem znany jest jako słynący łaskami.
Liczne świadectwa łask i otrzymanych cudów za wstawiennictwem Matki Bożej Dębskiej sprawiły, iż w 1601 r. ówczesny abp gnieźnieński i prymas Polski Stanisław Karnkowski uznał obraz za cudowny. Miało to wpływ na rozwój kultu maryjnego o czym świadczyły przybywające pielgrzymki i liczne wota pozostawione przez pątników jako wyraz wdzięczności za otrzymane łaski. Matka Boża Dębska jest wzywana jako szczególna wychowawczyni i opiekunka, która uczy wypełniania woli Bożej i służby bliźniemu.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz