TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Adeli, Felicyty, Klemensa 24 Listopada 2024, 00:32
Dziś 0°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Konkursy „Klasztor na Górce” rozstrzygnięte

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 26.05.2013

Bp senior Teofil Wilski wręczył dzisiaj dyplomy i nagrody laureatom konkursów plastycznego i fotograficznego pod hasłem „Klasztor na Górce”. Konkursy był skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Inicjatorką przeprowadzenia konkursów była s. Edyta Pietrzak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a organizatorami: Fundacja Zabytkom na Ratunek „Nazaret” i siostry nazaretanki z Ostrzeszowa. Patronat objęli: bp senior Teofil Wilski, starosta ostrzeszowski Lech Janicki, burmistrz Ostrzeszowa Mariusz Witek, przewodniczący Zarządu Dzielnicy nr 4 Mieczysław Mądry i dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Artur Derewiecki.

Celem konkursów pt. „Klasztor na Górce” było propagowanie wiedzy o ostrzeszowskim klasztorze, będące jednocześnie wyrazem troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego, właściwego postrzegania miejsc związanych z kultem religijnym oraz pragnienie podnoszenia wrażliwości na obecność sakralnych wartości we współczesnym świecie.

Na konkurs fotograficzny wpłynęło ok. 100 zdjęć wykonanych przez uczniów gimnazjów i szkół ponadgminazjalnych z Wielkopolski. Fotografie oceniali: s. Iwona Bożena Baczmańska, prezes Fundacji Zabytkom na Ratunek „Nazaret”, Stanisław Kulawiak, Grzegorz Kosmala i Dariusz Wrzalski. W kategorii gimnazjów nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Matyja z Gimnazjum w Siedlikowie. Trzecie miejsce zdobyła Amelia Dolata z Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie. Wyróżnienie przyznano Darii Jastrzębskiej z Gimnazjum w Siedlikowie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Kamil Juskowiak z I LO w Koźminie. Drugie miejsce zajęła Daria Wiśniewska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Kaliszu. Na trzecim miejscu uplasowała się Natalia Mikołajczyk z I LO w Ostrzeszowie.

Na konkurs plastyczny wpłynęło także ok. 100 prac przygotowanych przez  uczniów szkół podstawowych z terenu Wielkopolski. Prace oceniali: s. Iwona Bożena Baczmańska, Zofia Calińska, Elżbieta Lamentowicz i Jerzy Marek Szulczyński. W kategorii uczniów klas I-III zwyciężył Nikodem Spurtacz z SP 7 w Ostrowie Wielkopolskim. Drugie miejsce przyznano Szymonowi Bigdowskiemu z SP w Mikstacie. Trzecie miejsce zajął Jan Ciszewski-Torz z SP 3 w Ostrzeszowie. Wyróżnienia otrzymały: Sara Jędrzejak z SP 2 w Ostrzeszowie i Patrycja Pawlaczyk z SP w Chrustowie. W kategorii uczniów klas IV-VI zwyciężyli: Magdalena Kruk i Mateusz Frosztęga, oboje z SP w Sułkowicach. Drugie miejsce zajęli: Walentyna Rybak z SP 7 w Ostrowie Wielkopolskim i Michał Wnuk z Pracowni Plastycznej OCK w Ostrzeszowie. Trzecie miejsce zdobył Wiktor Garbień z SP w Sułkowicach. Ponadto wyróżniono: Julię Łuczak z SP w Bogdaju, Kaję Michalak z SP 3 w Ostrzeszowie, Bartosza Stodolskiego z SP w Kobylej Górze, Marcelinę Olszewską z SP w Koźminku i Małgorzatę Kaczmarek z SP w Chrustowie.

Laureatom gratulował bp Teofil Wilski. – Cieszymy się, że dzięki takim inicjatywom wśród młodzieży rośnie zainteresowanie kulturą i historią naszego kraju. Papież Jan Paweł II często mówił, że dzięki naszej kulturze przetrwaliśmy okresy niewoli i zaborów, ponieważ kultura scala, tworzy tożsamość, poczucie wartości i to wszystko było cenne w tych trudnych okresach. Kultura nas łączyła i pozwoliła nam przeżyć zachowując swoje dziedzictwo tradycji uwidaczniającej się w literaturze, czy zabytkowych budowlach. Klasztor na Górce w Ostrzeszowie zaistniał jako symbol kultury wyrażającej się w budynku sakralnym i klasztorze. Klasztor jest dla wszystkich znakiem wznoszenia się ku Bogu i budowania życia wewnętrznego człowieka - powiedział.

Wernisaż pokonkursowej wystawy uświetnił występ skrzypaczki Bożeny Rybczyńskiej, studentki Akademii Muzycznej w Katowicach i wokalistki Martyny Bacik z Ostrzeszowa.

Klasztor na Górce w Ostrzeszowie to kompleks obiektów prowadzonych obecnie przez s. nazaretanki. Są to: klasztor i kościół pobernardyński pw. św. Michała Archanioła istniejące już w XVII w. Po stu latach od kasacji klasztoru bernardynów do Ostrzeszowa sprowadzono zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a miało to miejsce w latach 1933-1934.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła