Konkurs wiedzy o Diecezji kaliskiej
Bp Edward Janiak wręczył dzisiaj dyplomy i nagrody laureatom Konkursu Wiedzy Historii Kościoła pod hasłem „Poznaj przeszłość diecezji kaliskiej”. Młodzież przygotowała ciekawe prace przedstawiające dzieje parafii, sylwetki żyjących i zmarłych kapłanów, przydrożne kapliczki. Była też praca poświęcona patronowi diecezji św. Józefowi.
Była to druga edycja konkursu, którego celem jest upamiętnienie osób, miejsc i wydarzeń powiązanych z terenem diecezji kaliskiej, a także zainteresowanie młodzieży historią parafii oraz rozwijanie postaw patriotycznych i poczucia przynależności do wspólnoty parafii i diecezji. Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem młodzieży było opracowanie w formie pisemnej pracy w jednej z wybranych kategorii: parafia, postać, wydarzenie.
Na konkurs wpłynęły 34 prace przygotowane przez 42 uczniów z różnych szkół z terenu diecezji kaliskiej.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Tomasz Dytfeld z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim, który w swojej pracy przedstawił dzieje krzyży, kapliczek i figur znajdujących się na terenie ostrowskiej parafii św. Antoniego Padewskiego. Drugie miejsce zajęła Sylwia Marciniak za album o ks. prał. Czesławie Majorku, pierwszym proboszczu parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim oraz Angelika Andrzejczak za pracę o historii parafii św. Mikołaja Siedleminie. Trzecie miejsce przypadło Katarzynie Kowalskiej za pracę o parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwanowicach i Annie Parzysz, która ukazała historię parafii Chrystusa Króla w Jarocinie. Wyróżnienie otrzymała Małgorzata Bachorz. Nagrodę specjalną przyznano Monice Wójcik.
W kategorii gimnazjów pierwszą nagrodę zdobyły: Joanna Krysińska i Patrycja Marciniak za pracę o parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wieczynie oraz Eliza Piórkowska, która opisała dzieje parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim. Drugie miejsce zdobyły Kamila Przepiórka i Agnieszka Juszczak za pracę o parafii Narodzenia NMP w Chełmcach oraz Agnieszka Moś, która opisała parafię NMP Wniebowziętej w Trębaczowie. Trzecie miejsce zajęły: Klaudia Faustyna Janik, która przybliżyła sylwetkę św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej oraz Justyna i Barbara Kopeć. Wyróżnienie otrzymała Justyna Mikołajczyk.
Upominki przygotowano dla wszystkich uczestników konkursu.
Prace oceniali: ks. prał. Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. dr hab. Michał Kieling, delegat biskupa ds. życia konsekrowanego, ks. prał. Jacek Bąk, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, Jerzy Aleksander Splitt, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu i ks. dr Sławomir Kęszka, pomysłodawca konkursu. Organizatorami byli: Kuria Diecezji Kaliskiej i Wydział Katechetyczny w Kaliszu.
Laureatom gratulował bp Edward Janiak. - Miłości do ojczyzny uczymy się poprzez miłość do „małej ojczyzny”, czyli do swojej miejscowości, gdzie człowiek się urodził, wyrastał. Bardzo ważne jest regionalne bogactwo, gdzie kształtuje się duch. Cieszę się, że w młodych ludziach istnieje chęć podzielenia się z innymi historią miejsca, z którego się pochodzi – mówił biskup kaliski.
Ks. dr Sławomir Kęszka podkreślał, że prace nadesłane na konkurs cechowało ogromne bogactwo zawartych w nich wiadomości, wyrównany poziom merytoryczny oraz duże zaangażowanie włożone w ich przygotowanie.
Zdobywca pierwszej nagrody uzasadniał, że jego praca miała na celu ukazać, że kapliczki i krzyże nie są tylko eksponatami, ale tworzą żywą historię. – Chciałem pokazać, że przy kapliczkach gromadzą się ludzie na modlitwie i w związku z tym stają się one istotą wiary – powiedział Tomasz Dytfeld.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI