Konferencja „Widzieć – oceniać – działać. Katolicka Nauka Społeczna Kościoła w teorii i w praktyce” w kaliskim WSD
W czwartkowe popołudnie – 27 lutego br. – w Sali Konferencyjnej św. Jana Pawła II w kaliskim Wyższym Seminarium Duchownym przy ulicy Złotej 144 odbyła się konferencja „Widzieć – oceniać – działać. Katolicka Nauka Społeczna Kościoła w teorii i w praktyce”.
Program spotkania obejmował cztery wystąpienia:
- „Katolicka Nauka Społeczna – podstawowe pojęcia i zagadnienia” – ks. kan. Paweł Guździoł, wikariusz biskupi w diecezji kaliskiej,
- „Czy warto zajmować się Katolicką Nauką Społeczną?” – Karol Irmler, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego KSCCH w Poznaniu,
- „Prezentacja Słownika Katolickiej Nauki Społecznej” – Marian Rybicki, KSCCH,
- „Geneza powstania nowego Słownika Katolickiej Nauki Społecznej” – Maciej Szepietowski, dyrektor Instytutu Wydawniczego PAX i prezes Fundacji „Civitas Christiana”.
Po części wykładowej miała miejsce także dyskusja.
Podejmowana podczas wydarzenia tematyka jest nam szczególnie bliska. W każdy czwarty wtorek miesiąca o godzinie 17:25 przedstawiciel Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej – Marian Rybicki – omawia poszczególne aspekty nauki społecznej Kościoła wprost z naszego radiowego studia przy ulicy Złotej 144. Przy okazji wspominanej konferencji, która odbyła sie w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, uchylił nam on rąbka tajenicy, jaki był jej cel:
Czym w ogóle jest owa nauka? To nauczanie Kościoła katolickiego w kwestiach odnoszących się do zbiorowych problemów społeczności lub też całej ludzkości. Jej powstanie jest związane z encykliką Leona XIII Rerum novarum, która była odpowiedzią na zachodzące w XIX wieku przemiany społeczno-polityczne związane z powstaniem nowoczesnych społeczeństw.
Z tym krótkim rysem historycznym łączy się pewna anegdota:
W wielu osobach może rodzić się pytanie „Czy warto zajmować się Katolicką Nauką Społeczną”. Zdaje się, że odpowiedź jest jasna – warto. Ale dlaczego? Zapytaliśmy o to jednego z prelegentów – Karola Irmlera:
Już blisko sto lat temu powstała metoda "widzieć-oceniać-działać". Na czym ona polega?
Nie zabrakło również głosu Macieja Szepietowskiego, dyrektora Instytutu Wydawniczego PAX i prezesa Fundacji „Civitas Christiana”, który podzielił się z nami cennymi informacjami na temat "Słownika Katolickiej Nauki Społecznej" - pierwszej publikacji od 30 lat o tej tematyce:
Zarejestrowaliśmy dla Państwa również wystąpienia prelegentów. Będą się one pojawiały na 103,1 FM, o czym będziemy informowali na bieżąco.
Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz