Konferencja prasowa przed Dniem Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego
W pierwszy piątek Wielkiego Postu, w Kościele katolickim, obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich. Z tej okazji, w parafiach całej Polski, zostaną odprawione Msze święte w intencji osób pokrzywdzonych oraz specjalne nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
24 lutego 2023 r. w Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego w diecezji kaliskiej w katedrze pw. św. Mikołaja o godz. 18.00, pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.
O wielkim znaczeniu tego dnia i jego promocji w parafiach - mówił na poniedziałkowym spotkaniu w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski ks. Piotr Studnicki. Kierownik Biura KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przytoczył wymowne słowa jednej z osób pokrzywdzonych:
Od trzech lat, na rzecz ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele, działa Fundacja św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. O formach udzielanej pomocy - mówiła prezes fundacji Marta Titaniec:
W minionym roku, Fundacja św. Józefa udzieliła bezpośredniej pomocy około 70 osobom pokrzywdzonym.
Bardzo ważna jest również edukacja i tworzenie systemu prewencji - mówił na konferencji koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Adam Żak:
Na Ukrainie również podejmowane są inicjatywy chroniące dzieci i młodzież przed przemocą seksualną. O Centrum Godności Dziecka we Lwowie - mówiła przedstawicielka tej placówki Ivanka Rudakevych:
Na Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało specjalne materiały duszpasterskie.
Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), rozważania różańcowe przygotowała Alicja (także osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą pokrzywdzonym).
W przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, 23 lutego o 21.00, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym także zostaną objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej.
Tekst i audio: Krzysztof Jędrasik/Radio Warszawa
Zdjęcie: ks. Mariusz Wedziuk/Radio Warszawa