TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Leona, Leonarda, Lesławy 26 Listopada 2024, 17:40
Dziś 6°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Konferencja ,,Migracja, a Duszpasterstwo"

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 10.05.2018

O duszpasterstwie wśród imigrantów, możliwościach edukacji dla studentów z zagranicy, sytuacji imigrantów na kaliskim rynku pracy dyskutowano podczas konferencji pn. „Imigracja – co o niej wiemy?” zorganizowanej w Kaliszu pod patronatem starosty kaliskiego Krzysztofa Nosala. W swoim wystąpieniu biskup kaliski Edward Janiak podkreślał, że Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom.

W swoim wystąpieniu bp Janiak podkreślał, że populacja świata jest w nieustannym ruchu, który może być powodowany tęsknotą za lepszym życiem, lękiem o swoje bezpieczeństwo, ciekawością świata.

Biskup wskazując, że na świecie żyje obecnie prawie 7,3 mld ludzi zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba ludności zmuszonej do przesiedlenia wzrosła z 33,9 mln w 1997 r. do 65,6 mln w 2016 r. Dodał, że najwięcej uchodźców jest z Syrii (5,5 mln), Afganistanu (2,5 mln), Sudanu Południowego (1,5 mln), Somalii (1 mln).

Stwierdził, że na świecie przeżywany jest tzw. kryzys migracyjny określany kryzysem uchodźców.

Wskazywał, że w państwach unijnych złożono rekordową liczbę (1,2 mln) wniosków o azyl i dodał, że z danych ONZ wynika, że w całej populacji migracyjnej, która w 2015 r. dotarła do Europy znajdowali się przede wszystkim Syryjczycy. Podkreślił, że migranci składali wnioski o azyl najczęściej do Niemiec, Szwecji, Austrii i Węgier. Zaznaczył, że w tej populacji 58 proc. stanowią mężczyźni, 17 proc. kobiety i 25 proc. dzieci.

Hierarcha stwierdził, że kryzys migracyjny ujawnił jeden z największych deficytów Unii Europejskiej, a mianowicie brak wspólnej polityki migracyjnej.

Akcentował, że Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom. – Kościół nigdy nie zrezygnuje z żadnego człowieka, bo trzeba go ratować bez względu na wyznanie, wiarę i światopogląd – powiedział członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.

Mówił też o pomocy niesionej przez Caritas do rodzin zamieszkujących w Syrii.

Wskazał, że w 28 krajach prowadzone jest duszpasterstwo wśród Polonii.

Bp Janiak wyjawił, że na początku kapłaństwa, po studiach w Rzymie, przez rok pracował z Polonią w Dortmundzie.

Zaznaczył, że od czasu, kiedy został ordynariuszem w diecezji kaliskiej, czyli w ciągu sześciu lat wysłał 11 kapłanów do pracy wśród Polonii w różnych krajach. Wskazał, że w minionym roku 5 księży wyjechało do takich wspólnot. Dodał, że kapłani są z Polakami na Gibraltarze, w Hiszpanii, Niemczech, Francji, Austrii, Islandii, Holandii.  

Swoimi doświadczeniami z migracji podzielił się Eskan Darwich, Polak pochodzenia kurdyjskiego zamieszkujący od 23 lat w Polsce.

O sytuacji imigrantów z Ukrainy w Kaliszu i prowadzonym wśród nich duszpasterstwie opowiadał ks. Roman Woźniak z parafii grekokatolickiej z Ukrainy.

- Mieszkańcy Ukrainy wyemigrowali za pracą do Polski, m.in. do Kalisza, gdzie szukali kościołów, aby mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Kościół rzymskokatolicki w osobie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka podjął inicjatywę, aby sprowadzić do Kalisza duszpasterza grekokatolika. Mamy w Polsce dwie diecezje: przemysko-warszawską i wrocławsko-gdańską. Bp Włodzimierz Juszczak poszukiwał kapłana, który chciałby pracować tutaj. Zgłosiłem się i przyjechałem do Kalisza z rodziną. Otrzymaliśmy duże wsparcie od strony Kościoła rzymskokatolickiego, który otworzył swoje drzwi, aby przyjąć emigranta grekokatolika. To jest miłość chrześcijańska na poziomie praktycznym – powiedział w rozmowie z KAI ks. Roman Woźniak.

Duchowny zaznaczył, że w każdą niedzielę w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, kościele NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim i kaplicy na cmentarzu parafialnym w Kępnie odbywają się Msze św. w obrządku grekokatolickim.

Dodał, że najwięcej wiernych uczestniczy w nabożeństwach w czasie świąt, np. w Wielkanoc w Kępnie modliło się ok. 350 osób, w Kaliszu – 150, a w Ostrowie Wielkopolskim – 50. W niedzielę na Mszę św. uczęszcza stała grupa osób – ok. 40.

Podczas konferencji poruszono także tematy związane z edukacją studentów z zagranicy, czy lokalnymi inicjatywami dotyczącymi imigrantów. Omówiona została sytuacja imigrantów na kaliskim rynku pracy.

Temat konferencji wpisał się w projekt pn. „Kto chce być uchodźcą?” realizowany przez Szkołę Podstawową w Blizanowie w ramach programu Erasmus plus – współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.

Celem nadrzędnym projektu jest zwiększenie odpowiedzialności społecznej, wrażliwości społecznej, empatii wobec uchodźców i imigrantów, niszczenie stereotypów, rozwijanie przedsiębiorczości i wolontariatu wśród uczniów, a także pomoc imigrantom w przyczynianiu się do pokoju na świecie.

Partnerami szkoły w projekcie są: Bułgaria, Dania, Turcja i Włochy. Młodzież ze szkół miast partnerskich przebywająca na terenie powiatu kaliskiego w ramach wymiany międzynarodowej uczestniczyła w konferencji zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła