Kolejarze i strażacy na opłatku w Ostrowie Wlkp.
Kościół jest przestrzenią, w której człowiek odzyskuje autentyczną wolność ducha, odzyskuje właściwy kierunek, którym jest świętość – mówił bp Łukasz Buzun podczas dorocznego spotkania z kolejarzami i strażakami z diecezji kaliskiej.
Spotkanie opłatkowe poprzedziła Msza św. w kościele św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej.
W homilii bp Buzun podkreślał, że wolność musi prowadzić do celu, którym jest prawda i świętość. - Jeśli wolność nie prowadzi do tych wartości, to staje się niewolą. Współczesny świat daje człowiekowi tyle możliwości, a człowiek często czuje się w tym wszystkim odarty ze świętości, odarty z prawdy, wewnętrznie zniewolony. Bardzo ważna w naszym życiu jest wolność, ale taka, która prowadzi nas do świętości – powiedział celebrans.
Wskazał, że Kościół jest przestrzenią, w której człowiek odzyskuje autentyczną wolność ducha, odzyskuje właściwy kierunek, którym jest świętość. - Powołanie do świętości jest czymś co daje człowiekowi głębokie poczucie wolności, co daje człowiekowi możliwość bycia człowiekiem, który ma czas na modlitwę, sakrament pokuty, Eucharystię – zaznaczył kaznodzieja.
Stwierdził, że Jezus uczy drogi wolności, która ma prowadzić przez wewnętrzną dyscyplinę, przez wewnętrzną wrażliwość, przez odzyskiwanie czystości sumienia w Kościele. - Zbawienie jest darem, ale my w swojej wolności stajemy się ludźmi zbawionymi na drodze naszego życia przez nasze zaangażowanie w sprawy kościelne, społeczne dla dobra innych ludzi – mówił bp Buzun.
Przekonywał, że przewodniczką w drodze do Jezusa jest Matka Boża. - Maryja zawsze prowadzi człowieka do tego, co w górze. W górze jest wiara, nadzieja, miłość. Niech Maryja wraz ze św. Józefem prowadzi nas zawsze do Chrystusa w Eucharystii. Niech będzie dla nas najlepszą przewodniczką – wskazał hierarcha.
Zachęcał kolejarzy i strażaków do codziennej modlitwy. - Życzę, aby w rodzinach była obecna modlitwa. Musimy liczyć nie tylko na własne wysiłki, ale w tym wszystkim musi być pomoc Boża. Bardzo ważna jest codzienna modlitwa, np. różaniec. Ta dyscyplina modlitewna wydaje później piękne owoce w życiu rodzinnym, bo ona buduje komunię – powiedział bp Buzun.
Opłatkiem z kolejarzami i strażakami połamali się także: ks. kan. Marian Niemier, diecezjalny duszpasterz tych służb, ks. Piotr Kuświk należący do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielowsi i ks. Rafał Kopis, kapelan biskupa.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI