Kolędowanie w kościele parafialnym w Rajsku
Początek roku 2016 był znakomitą okazją do wysłuchania w kościele parafialnym w Rajsku zarówno znanych polskich kolęd, jak też wielu rzadziej wykonywanych pastorałek.
W pierwszą niedzielę Nowego Roku z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej odbył się już IX Festiwal Polskich Kolęd i Pastorałek. Ponad 50 uczestników tegorocznego festiwalu zaskoczyło swoją liczbą nawet organizatorów. Zespoły szkół na terenie parafii z Marchwacza, Radliczyc i Rajska zaprezentowały swoich uczniów i przygotowane przez nich kolędy i pastorałki. Szczególne słowa podziękowania należą się opiekunom artystycznym: paniom Annie Matuszczak, Agnieszce Pogorzelec, Agacie Wegner i panu Rafałowi Paczkowskiemu. Zgromadzeni licznie w kościele słuchacze mogli oklaskiwać zarówno najmłodszych wykonawców z klas przedszkolnych, jak też młodzież z ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów. Bardzo licznie reprezentowana była w tym roku szkoła z Radliczyc z dwoma zespołami śpiewającymi kolędy, ale widzom podobały się również występy zespołu z koła muzycznego klas I – III szkoły w Rajsku. Wszyscy mogli też usłyszeć indywidualne występy Nadii Barczewskkiej, Olgi Grzelaczyk, Natalii Drewniak i Marceliny Olejnik ze szkoły w Marchwaczu i Ani Dziedzic ze szkoły w Rajsku. Szczególnie trzy ostatnie osoby wykazały się już talentem podejmując się wykonania trudnych utworów. Duże wrażenie na widzach zrobiły popisy muzyczne dwóch młodych instrumentalistów Adama Wójtowicza i Mateusza Hermana, którzy zaprezentowali trzy kolędy grając zamiennie na saksofonie, klarnecie i instrumentach klawiszowych. Głównym gościem Festiwalu była w tym roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rajsku prowadzona przez Wojciecha Woźnego i pod kapelmistrzowską ręką Adriana Wałowskiego. Orkiestra w 30-osobowym składzie zaprezentowała wiele pięknych aranżacji kolęd i znanych światowych utworów świątecznych.
Wokalistką orkiestry przy instrumentalnej prezentacji niektórych kolęd była p. Dominika Pawlak-Białek. Wszyscy wykonawcy otrzymali słodkie nagrody, a z rąk ks. proboszcza Piotra Bałoniaka dyplomy uczestnictwa. Festiwal zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy ”Do szopy hej pasterze…”.
Kolejnym wydarzeniem muzycznym w Rajsku, które miało miejsce kilka dni później, był występ Chóru ”Kopernik” z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Na zaproszenie księdza proboszcza chór zawitał do Rajska 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Młodzież pod kierunkiem Pani profesor Henryki Iglewskiej – Mocek śpiewała podczas sumy, a następnie zaprezentowała koncert kolęd i pastorałek w znakomitym opracowaniu muzycznym. Chór już od wielu lat rozsławia swoją szkołę i miasto Kalisz, dlatego bardzo licznie zebrani słuchacze mieli niewątpliwie ucztę duchową, słuchając wykonania kolejnych utworów. Pani profesor tak znakomicie dyrygowała chórem, że umiała w pewnym momencie zachęcić wszystkich do wspólnego śpiewania wykonywanych kolęd. Szczególnie pięknie w takim właśnie wykonaniu wybrzmiała kolęda ”Lulajże Jezuniu”. Zapewne dumą wielu zebranych napełniła informacja, że w chórze śpiewają nasi młodzi parafianie. Swoje pierwsze szlify zdobywali m.in. prezentując kolędy we wcześniejszych edycjach Festiwalu Polskich Kolęd i Pastorałek. Na koniec swojego występu chór otrzymał gorące i długie brawa, nie obeszło się oczywiście bez bisu, a ksiądz proboszcz podziękował wszystkim gościom za poświęcony czas, przyjazd do Rajska i możliwość spędzenia tak pięknych chwil na wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek, które są źródłem naszej tradycji narodowej.
Zdjęcia i tekst: Robert Lis