Kapłani u stóp Józefa z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich
Księża z Archidiecezji wrocławskiej modlili się u stóp św. Józefa z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich.
Księża obchodzący jubileusz 25-lecia kapłaństwa przybyli z pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wraz z jubilatami modlił się ich wychowawca biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa.
Witając kapłanów jubilatów ks. prał. Jacek Plota wskazywał na św. Józefa jako potężnego i skutecznego patrona oraz orędownika na nasze czasy. Dodał, że św. Józef jest bardzo kochany i czczony przez wiernych.
Rozpoczynając Eucharystię bp Edward Janiak modlił się w intencji księży jubilatów, ich rodziców i wychowawców. - Wiemy, że to Bóg wybiera. Nic się nie dzieje bez woli Bożej. Nie ma zbiegu okoliczności i przypadków. To jest rzeczywistość pisana przez Opatrzność Bożą. Tutaj u św. Józefa, Opiekuna Kościoła prośmy, byśmy dochowali wierności Chrystusowi dziękując za ten czas i łaskę, która została nam dana. Z ogromną radością przewodniczę tej Mszy św. Cieszę się ze wszystkich Waszych sukcesów duszpasterskich i osobistych. Św. Józef jest sprawdzonym Opiekunem. Zawierzmy mu wszystkie nasze trudne sprawy w posługiwaniu kapłańskim – mówił biskup kaliski, który zachęcał kapłanów, aby gorliwie pracowali w winnicy Pańskiej.
Homilię wygłosił ks. dr Sławomir Kęszka, archiwista Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Kaznodzieja zwracając się do księży jubilatów wskazywał na św. Józefa. – Modlimy się tu dzisiaj dziękując za dar Waszego kapłaństwa dla Kościoła i prosimy dla Was o wierność heroiczną, byście mogli pełnić wolę Boga wśród ludzi otwartych na drogę łaski, opromienionej Duchem Świętym – powiedział ks. Kęszka.
Przypomniał, że papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronem Kościoła Katolickiego, a papież Franciszek zawierzył mu swoją posługę na Stolicy Piotrowej.
Przytoczył też dzieje kaliskiego obrazu św. Józefa. – Po ukoronowaniu przez papieża Piusa VI w 1783 r. kopii obrazu w Rzymie, dopiero w 1796 r., na skutek różnorodnych trudności, oryginał obrazu w Kaliszu ukoronowany został przez bpa Michała Kościeszę-Kosmowskiego. W 1896 r. obchodzono 100-letnią rocznicę koronacji. Uroczystościom przewodniczył bp Aleksander Bereśniewicz. Wzięła w nich udział włocławska kapituła katedralna i kaliska kapituła kolegiacka, a także licznie zgromadzone duchowieństwo i wierni – mówił archiwista diecezjalny.
Zaznaczył, że rozkwit kultu św. Józefa w XIX i XX w., podkreślający świętość i godność wielkiego patriarchy, stawiał go za wzór do naśladowania nie tylko ojcom rodzin i ludziom pracy, ale także księżom. – Kapłani katoliccy, odczytując rolę i misję św. Józefa, darzą go szczególną czcią i miłością. Św. Józef staje się patronem i opiekunem życia kapłanów – stwierdził kaznodzieja.
Dodał, że w 1931 r. Kongres Eucharystyczny Diecezji Włocławskiej odbył się przy cudownym obrazie św. Józefa w Kaliszu z udziałem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.
Podkreślał, że bohaterskie świadectwo o św. Józefie dawali kapłani uwięzieni w obozach w Sachsenhausen i Dachau. – Po wojnie przybywali z pielgrzymkami do św. Józefa, nie tylko dziękując Opatrzności za darowanie życia z „Kalwarii obozowej”, ale także prosząc o łaski w posłudze kapłańskiej w trudnych czasach powojennych – wskazywał ks. Kęszka.
Po komunii św. biskup kaliski zawierzył św. Józefowi księży świętujących 25. rocznicę święceń kapłańskich.
Życzenia księżom jubilatom złożyły dzieci z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Kapłani dziękowali bp. Edwardowi Janiakowi, który był ich wychowawcą w Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. – Biskup Edward był naszym opiekunem w seminarium, prowadził nas w dorastaniu do kapłaństwa. Ksiądz Biskup jest dla nas ojcem, bratem i przyjacielem. Przez niemal 30 lat tego doświadczaliśmy i ciągle doświadczamy – mówili księża jubilaci, którzy obecnie pełnią posługę w archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej i diecezji świdnickiej.
Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI