Kaliszanie modlili się z biskupem Damianem w intencji Ojczyzny
Prawdziwa miłość do Ojczyzny to nie tylko piękne deklaracje, ile praktyczna postawa, solidna troska i praca dla dobra wspólnego - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. za Ojczyznę w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Świętowanie kaliszan rozpoczęło się w południe od patriotycznego przedstawienia, które wystawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Kaliszu. Widowisko przygotowały nauczycielki - Anna Sarnowska, Danuta Wejman i Małgorzata Serocka:
Po liturgicznym pozdrowieniu przybyłych na modlitwę powitał ks. prał. Adam Modliński, proboszcz parafii katedralnej:
Rozpoczynając homilię bp Damian Bryl wskazał, że 3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość NMP Królowej Polski:
Dalej ordynariusz kaliski przypomniał o 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja:
Konstytucja 3 Maja była wielkim dziełem. Była dowodem na to, że pomimo trudnej sytuacji państwa, są obywatele, którzy chcą w kraju zmian. Społeczeństwu Konstytucja dawała nadzieję na przemiany – akcentował kaznodzieja i mówił:
Dziś patriotyzm może się wyrażać w różny sposób, powinien wyrażać się w życiu naszych rodzin, ale też w pracy czy parafii – zaznaczył biskup i zachęcał, aby ducha patriotyzmu przekazywać młodemu pokoleniu:
To w rodzinie odkrywamy nasze zdolności i talenty, rozwijamy naszą osobowość, uczymy wiary i patriotyzmu. Rodzina powinna cieszyć się wsparciem społeczeństwa, samorządu i państwa – podkreślał ordynariusz kaliski. Zaznaczył, że naturalnym wsparciem rodziny w kształtowaniu postaw patriotycznych powinna być szkoła:
Kończąc homilię biskup Bryl zachęcał, aby wspólne świętowanie zbliżało do siebie, by razem szukać i budować autentyczne dobro Ojczyzny.
Po błogosławieństwie uczestnicy uroczystości udali się na dziedziniec przy katedrze. Okolicznościowe przemówienie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wygłosił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
Kwiaty i znicze przy tablicach pamiątkowych złożyli: władze miasta Kalisza, samorządowcy miejscy, gminni i powiatowi, parlamentarzyści, służby mundurowe, kombatanci, harcerze, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, delegacje szkół kaliskich.
Obchodom towarzyszyła Orkiestra Dęta Dobrzec - Kalisz.
Tekst, audio i zdjęcia: Tomasz Klimowicz/ Radio Rodzina Kalisz